Jak stać się inteligentniejszym?
Jak stać się inteligentniejszym?
Ciężko jest zdefiniować, czym jest intelekt czy inteligencja. Jest to wartość, której tak naprawdę nie da się zmierzyć, a wszelkie wyniki testów IQ można włożyć między bajki. Do takich testów można bardzo łatwo przygotować nawet średnio ogarniętą osobę, która osiągnie dzięki temu wynik godny największych naukowców. Zresztą, były one skonstruowane nie po to, by określać inteligencję ludzi, tylko orientacyjnie pokazywać, czy dziecko rozwija się zgodnie ze średnią uzyskaną przez rówieśników. Możemy jednak dzięki ćwiczeniem poprawić coś, co określamy mądrością lub inteligencją. Wystarczy trochę popracować nad sobą, by to odczuć. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek dotyczących czynności, które ci w tym pomogą.
Podejmuj nowe wyzwania
Nasz mózg uwielbia robić nowe rzeczy, poznawać inne miejsca czy skupiać się na czymś, co dotychczas nieznane. Lubi, gdy korzystamy z niego w nowy, nieznany dla niego wcześniej sposób. Aby należycie się rozwijać, poznawaj nowe gry umysłowe, odkrywaj obce języki i kultury albo po prostu zajmij się czymś, czego dotychczas unikałaś. Mózg nie znosi rutyny, więc nie niszcz sobie go, oglądając bzdurne seriale, niewymagające jakiegokolwiek myślenia. Dużo lepszy dla naszego intelektu będzie aktywny wypoczynek albo obejrzenie ciekawego naukowego programu.
Czytaj książki
Czytania literatury nie sposób przecenić. Książki nie dość, że zapewniają nam rozrywkę na wysokim poziomie, to jeszcze bardzo rozwijają. Wzbogacają twój język, sprawiają, że porozumiewanie się i znajdowanie odpowiednich słów będzie znacznie łatwiejsze. Prezentując bogatszy język wypowiedzi, sprawisz, że więcej osób będzie chciało cię słuchać. To podstawa to tego, by nie zacinać się w pół zdania podczas każdej, nawet najprostszej wypowiedzi. Ponadto czytanie sprawi, iż będziesz lepiej kojarzył różne wątki występujące w literaturze, które przenikają do życia codziennego. Nie można również nie wspomnieć o wyobraźni, która również z pewności się u ciebie poprawi. Pamiętaj, by nie wybierać tylko tanich romansideł o wątpliwych wartościach literackich, gdyż te dadzą ci tyle, co kiepskie seriale. Może odrobinę więcej.
Dbaj o swój organizm
Pamiętaj że ty, to tak naprawdę twój mózg, a ten jest niczym innym, niż fizyczną częścią twojego organizmu. Powiedzenie, że jesteś tym, co jesz, nie jest bezpodstawne. Na prawidłową pracę umysłu wpływa w dużym stopniu to, co spożywamy. Odpowiednio zaopatrzony w potrzebne składniki organizm to gwarancja sukcesu. Pamiętaj, że twój mózg zużywa ogromne ilości energii, zupełnie niewspółmierne do jego wielkości, więc potrzeba ci jej bardzo wiele, by go zaspokoić. Nie możesz być w czasie wysiłku fizycznego głodnym albo spożywać puste kalorie. Dbaj o swoje ciało jedząc zdrowo, a także ćwicząc. Odpowiednie ćwiczenia fizyczne nie dość, że zadbają o twoje mięśnie, to także o mózg. Już niejednokrotnie dowiedziono, że stała aktywność ruchowa rozwija nasze połączenia między neuronami, przez co uchronimy się przed ich przedwczesną degeneracją.