Jak przygotować balsam na odparzenia dla dziecka?
Jak przygotować balsam na odparzenia dla dziecka?
Małe dzieci, które noszą pieluszki, zarówno tetrowe, jak i jednorazowe, narażone są na odparzenia. Mogą one powstać nawet przy najlepszej pielęgnacji, dlatego zawsze warto mieć pod ręką środek, który ulży maluchowi w nieprzyjemnych doznaniach. Zamiast kupować go i martwić się, że dziecko będzie narażone na dodatki chemiczne, można przygotować balsam na odparzenia całkowicie własnoręcznie.
Składniki do balsamu
Żeby przyrządzić balsam na odparzenia dla malucha, trzeba przygotować odpowiednie, łagodne dla delikatnej skóry składniki. W związku z tym niezbędne jest zebranie następujących elementów:
* 1/4 łyżeczki boraksu,
* 1 łyżka wosku pszczelego,
* 1,5 łyżki lanoliny,
* 1/4 szklanki + 1 łyżka oliwy z oliwek,
* 1/2 szklanki wody,
* 20 kropli olejku lawendowego.
Produkty te można dostać w sklepie internetowym, w sklepach zielarskich, a czasami również w aptekach. Poza nimi niezbędne jest również posiadanie słoika, najlepiej zamykanego, w którym balsam będzie przechowywany.Etap pierwszy
Pierwszym krokiem jest wymieszanie w misce lanoliny oraz wosku pszczelego. Należy robić to bardzo dokładnie, żeby składniki połączyły się ze sobą. Jeżeli zakupiło się wosk pszczeli w stałej formie, wówczas należy delikatnie rozpuścić go na parze i w takim stanie zmieszać z lanoliną.
Etap drugi
Do obu składników dodać oliwę z oliwek i wymieszać. Mieszanie najlepiej wykonywać drewnianą łyżką albo drewnianą szpatułką. Dodać wodę oraz boraks. Najkorzystniejsze jest dodanie wody źródlanej, która jest czystsza i delikatniejsza dla skóry niemowlaka.
Etap trzeci
Wszystkie składniki bardzo dokładnie wymieszać. Można użyć do tego miksera, jednak należy miksować na wolnych obrotach. W czasie mieszania warto dodać olejek lawendowy. Działa on nie tylko łagodząco na skórę, ale jednocześnie uspokajająco, co przyda się rozdrażnionemu oparzeniami maluchowi.
Etap czwarty
Przygotowaną mieszankę przelać do pojemnika lub pojemników, po czym odstawić w chłodne miejsce do stężenia. W tym czasie jeszcze nie zamykać słoika. Dopiero gdy balsam będzie całkowicie twardy, można zamknąć słoiki. Przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu. Używać, gdy pojawią się oparzenia, chociaż można również profilaktycznie, ponieważ balsam poprawia stan dziecięcej skóry.