Kąpiel niemowlaka – podstawowe zasady

Opiekun artykułu: likenter
Advertising
Kąpiel niemowlaka – podstawowe zasady

Kąpiel niemowlaka – podstawowe zasady

Jednym z najbardziej stresujących przeżyć młodych rodziców jest kąpiel ich malucha. Zarówno mama, jak i tata nie są pewni, jak postąpić, żeby zapewnić dziecku komfort i bezpieczeństwo. Zazwyczaj obawiają się, że jeden niepewny ruch sprawi ból niemowlakowi. Poniżej prezentujemy kilka dobrych rad dla rodziców, które pomogą im przejść przez codzienną pielęgnację.

Advertising
Advertising
  • Temperatura w łazience

    Temperatura w łazience

    Łazienka powinna zostać odpowiednio przygotowana do kąpieli malucha. Dotyczy to nie tylko odpowiednich środków higienicznych, ale przede wszystkim temperatury pomieszczenia. Nie powinno ono być lodowate, żeby podczas rozbierania maluchowi nie było nieprzyjemnie. Warto zadbać o to, żeby w pomieszczeniu były przynajmniej 24 stopnie Celsjusza. Może się to okazać wygodne również dla rodziców, którzy podczas kąpania dziecka często sami muszą zdjąć z siebie niektóre warstwy ubrań.

  • Woda w wanience

    Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest woda w wannie. Nie może być ani za zimna, ani za gorąca, żeby nie poparzyć wrażliwej skóry niemowlaka. Najlepsza temperatura to taka, która jest zbliżona do temperatury ciała dziecka, czyli wynosi maksymalnie 37 stopni Celsjusza. Ze względu na to, że woda w wanience nie zatrzymuje ciepła na bardzo długi czas, kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 5 minut.Poza wodą należy zadbać również o środki higieniczne, najlepiej takie, które natłuszczają i są przeznaczone specjalnie dla dzieci. Nie wolno myć niemowlęcia środkami dla dorosłych.

  • Zanurzanie niemowlaka

    Zanurzanie niemowlaka

    Pierwsza kąpiel jest przeżyciem nie tylko dla rodziców, ale również dla dziecka, dlatego wszystkie ruchy powinny być wykonywane powoli. Dzięki temu obędzie się bez zbędnego płaczu i płakania. Może maluch od razu odkryje, że jest fanem wody.Niemowlę trzeba przytrzymać jedną ręką za plecy, drugą pod pośladkami i stopniowo zanurzać poszczególne części ciała. Najpierw pośladki, potem nogi, tułów, główkę. Nie można dziecka od razu zanurzyć w wodzie, ponieważ będzie to dla niego szok.

  • Obmywanie niemowlaka

    Po zanurzeniu całego ciała należy wyciągnąć rękę spod pośladków, pozostawiając rękę jedynie pod plecami, przytrzymując malucha pod pachą w taki sposób, żeby jego głowa układała się swobodnie na przedramieniu myjącego.Płyn do mycia warto dodać do wody, dzięki czemu od razu po zanurzeniu niemowlaka można rozpocząć przemywanie, zamiast spieniania płynu z dodatkowej butelki. Zasadą jest rozpoczynanie od miejsc najczystszych po najbrudniejsze, dlatego pupę myje się na samym końcu. Szczególną uwagę trzeba poświęcić także miejscom zginania się skóry – fałdki na szyi, na brzuchu, pod pachami oraz miejsca za uszami. Jeśli rodzic czuje się dość pewnie, może przewrócić dziecko na brzuszek i umyć mu plecy oraz pośladki.

  • Po kąpieli

    Po kąpieli

    Po wyjęciu dziecka z wody trzeba je natychmiast otulić ręcznikiem i zarzucić na główkę kapturek. Następnie dokładnie wysuszyć malucha i natrzeć go oliwką dla dzieci, a następnie przebrać w śpioszki do spania.