Jak powinno się sadzić poziomki?
Jak powinno się sadzić poziomki?
Poziomki mogą stać się cenionym nabytkiem w każdym ogrodzie. Owocują od wiosny do jesieni, a ich owoce mają wspaniały zapach. To rośliny wieloletnie, a ich uprawa nie sprawi ci najmniejszego kłopotu. Możesz posadzić je w doniczce czy nawet słoiku, a i tak będą owocować. Na owoce poziomki znajdzie się wielu chętnych członków rodziny, dlatego też powinieneś zasadzić więcej niż jeden krzak. Dzięki temu cała twoja rodzina będzie mogła cieszyć się smakiem ich owoców. Nie zajmują zbyt wiele miejsca, więc możesz pozwolić sobie nawet na 10 i więcej krzaczków, a twój ogród czy balkon nie ucierpi na tym.
Warunki
Poziomki uwielbiają słońce, dlatego powinieneś znaleźć im miejsce jak najmocniej nasłonecznione, ewentualnie takie, w którym przez kilka godzin panuje cień. W cieplejszych klimatach należy hodować te rośliny w bardziej zacienionych miejscach. Poziomki najlepiej rosną na wilgotnej, dobrze przepuszczalnej, próchniczej ziemi, której odczyn waha się od 5.5 do 6 pH. Jeżeli masz w ogrodzie glebę gliniastą, która jest słabo przepuszczalna, dodaj do niej większą ilość próchnicy i posadź rośliny na wzniesieniach bądź w doniczkach. Istnieje kilka odmian poziomek, więc przed zakupem zorientuj się, które z nich mogą rosnąć w twoim regionie.
Uprawa
Poziomki należą do dzikich roślin, które łatwo wyhodować z nasion lub posadzić ich szczepki od razu do ziemi w ogrodzie czy doniczki. To dość szybko rozrastające się rośliny. Jeżeli chcesz, żeby twoje rośliny miały wilgotne podłoże, dzięki czemu ich owoce będą piękne i smaczne, powinieneś obłożyć ziemię wokół nich słomą. W ten sposób nie tylko zapewnisz im odpowiednią ilość wody, ale ochronisz przed chwastami, które konkurując z twoimi roślinkami, mogą je po prostu zagłuszyć, przez co zbiory będą bardzo małe. Przed posadzeniem poziomek dodaj do ziemi nieco kompostu. Pamiętaj, żeby nie stosować zbyt dużej ilości nawozów azotowych, gdyż doprowadzi to do nadmiernego wzrostu liści. Za duże liście będą zabierać światło słoneczne, którego potrzebują owoce, przez co one same będą marne i mało smaczne. Przed zimą obłóż swoje poziomki mulczem, czyli ochronną warstwą organiczną ze słomy lub zeschniętych liści. W ten sposób utrzymasz odpowiednią dla roślin temperaturę gleby, a twoje rośliny nie przemarzną. Jeżeli w twoim ogrodzie pojawiają się ślimaki, które z pewnością będą chciały pożywić się poziomkami, ustaw w pobliżu roślin nietoksyczne pułapki lub odgródź je taśmą miedzianą. Jeżeli zauważysz na swoich poziomkach mszyce, spryskaj krzewinki wodą pod wysokim ciśnieniem. To wystarczy, by pozbyć się szkodników. Poziomki wykazują się większą odpornością na choroby od pozostałych jagód, dzięki czemu nie musisz się zbytnio martwić o utratę owoców. Pamiętaj jednak, by odgrodzić je taśmą ochronną, gdyż mogą zostać zjedzone przez zwierzęta domowe. Posadź swoje owoce w miejscu, do którego często zaglądasz, w przeciwnym wypadku możesz przegapić moment owocowania roślin.
Zastosowanie
Kiedy rośliny zaczną owocować, pamiętaj, by zbierać je codziennie. Owoc, który dojrzał, wytrzyma tylko jeden dzień, więc staraj się oglądać swoje rośliny jak najczęściej. Zrywaj tylko te owoce, które są czerwone, miękkie i mają czarne nasiona. Zbierając poziomki, postępuj delikatnie, żeby nie uszkodzić łodyżki rośliny. Szukaj owoców, które są jednolicie czerwone i lekko miękkie, z ciemnymi nasionami. Podczas zbiorów uważaj, aby nie uszkodzić łodygi i nasadki. Owoce najlepiej zbierać do jakiegoś płaskiego pojemnika. Po zerwaniu poziomek musisz spożyć je w przeciągu kilku godzin, w przeciwnym razie się popsują. Najlepiej smakują, jeśli zjesz je zaraz po zerwaniu z dodatkiem np. bitej śmietany, cukru lub ziaren zbóż. Możesz również dodać je do ciasta czy przyozdobić nimi pucharek z lodami. Bardzo smaczne są również dżemy z dodatkiem poziomek. Jeżeli chcesz przechować owoce na dłużej, musisz umieścić je w zamrażarce. Poziomki z całą pewnością dodadzą uroku twojej działce lub ogrodowi, rozsiewając przy tym wspaniały zapach.