Jak poprawnie zredagować podanie?

Opiekun artykułu: anusiam
Advertising
Jak poprawnie zredagować podanie?

Jak poprawnie zredagować podanie?

Podanie to tekst użytkowy, z którym każdy miał kiedyś (lub będzie miał) do czynienia. W nowoczesnym społeczeństwie, które nie może się obyć bez rozwiniętej biurokracji, trzeba umieć pisać podania, by załatwić jakąkolwiek urzędową sprawę. Tymczasem tej jakże potrzebnej umiejętności w szkole prawie się nie uczy. Nauczyciele skupiają się na zadaniach egzaminacyjnych, esejach i rozprawkach, a uczniowie – nie umieją nawet napisać podania o wyrobienie duplikatu legitymacji czy zmianę profilu klasy.

Advertising
Advertising
  • Od czego zacząć?

    Pierwszy krok w pracy nad podaniem to zebranie informacji potrzebnych do jego napisania. Musisz ustalić, do kogo skierujesz prośbę, zawartą w podaniu, i sprawdzić dane tej osoby (imię, nazwisko, stanowisko służbowe) lub adres urzędu i nazwę konkretnego wydziału.

    Następnie zastanów się, jak tę prośbę uzasadnisz, i wynotuj sobie swoje pomysły. Po pewnym czasie zanotuj kolejne, które się pojawią. Jesteś już prawie przygotowany do redagowania podania. Jeszcze tylko ustal, czy będą ci potrzebne załączniki (na przykład życiorys), i przygotuj je.

  • Jak podanie powinno wyglądać?

    Teraz możesz już napisać tekst podania na brudno. Wprowadź ewentualne poprawki, sprawdź (koniecznie!) ortografię i możesz przepisać swój dokument na czysto. W tekście podania nie może być żadnych skreśleń ani zmian.

    Podanie można przygotować jako wydruk komputerowy, wtedy musisz zadbać o poprawny układ i formatowanie dokumentu, albo (co jest bardzo często wymagane) pismo odręczne. Podanie należy przepisać na papierze formatu A4 w kratkę. Musi to być specjalny papier, zwany podaniowym lub kancelaryjnym. Kup go w sklepie, nie wyrywaj kartek z zeszytu ani bloku do notowania. Nie nadają się również arkusze przeznaczone do wpinania do segregatora. Podanie jest pismem urzędowym i musi spełniać określone wymogi.

  • Język podania

    W podaniu używaj konkretnych sformułowań, stylu urzędowego, a nie potocznego. Zwracasz się oficjalnie do pewnej instancji, więc wypowiadaj się w tonie uprzejmej prośby.

  • Jakie informacje umieścić na początku?

    Po prawej stronie u góry arkusza umieszczasz aktualną datę. Jeśli masz problem z poprawnym zapisem daty, sięgnij do słownika ortograficznego. Pamiętaj, że nazwy miesięcy zapisujemy w formie „14 lutego, 8 marca, 3 maja”, a nie „14 luty, 8 marzec, 3 maj”.

    Po lewej stronie arkusza podaj swoje dane: imię i nazwisko, adres, telefon kontaktowy. Nieco poniżej, po prawej stronie umieść dane adresata podania. Następnie zapisz na środku strony tytuł „Podanie”.

  • Treść podania

    Właściwa treść podania składa się z trzech elementów. Na początku formułujesz w sposób precyzyjny swoją prośbę, ewentualnie uzasadniając, dlaczego z nią występujesz (na przykład w związku ze zmianą preferowanego kierunku studiów zależy ci na uczęszczaniu do klasy o innym profilu). Następnie podajesz argumenty, które umotywują twoją prośbę (w nowej klasie będziesz uczył się przedmiotów, potrzebnych na egzaminie, w szerszym zakresie). Możesz też uprzedzić ewentualne kontrargumenty (przykładowo zobowiązać się do uzupełnienia różnic programowych po przejściu do nowej klasy). Ostatnim obowiązkowym elementem jest formuła „Proszę o pozytywne rozpatrzenie mojej prośby” lub podobna.

  • Jakie informacje umieścić na końcu?

    Pod podaniem należy się podpisać. Jeżeli pisałeś na komputerze, pamiętaj, że podpis ma być odręczny. Warto dodać formułę „Z poważaniem” lub podobną.

    Jeżeli do podania załączasz jakieś dokumenty, pod spodem, po lewej stronie, umieszczasz numerowaną listę załączników.