Jak napisać dobre Curriculum Vitae?

Opiekun artykułu: piotrstrzecki
Advertising
Jak napisać dobre Curriculum Vitae?

Jak napisać dobre Curriculum Vitae?

Dobrze napisane Curriculum Vitae, czyli popularne CV, może przynieść sukces w czasie poszukiwań pracy. Zainteresowanie pracodawcy swoją osobą, poprzez jedną kartkę papieru lub jeden plik przesłany na maila, to połowa sukcesu. Za zainteresowaniem idzie rozmowa kwalifikacyjna, a to zawsze nadzieja na pracę. Dlatego nie wolno lekceważyć pisania CV, lecz przyłożyć się do niego i zaprezentować siebie jako niezbędnego pracownika.

Advertising
Advertising
  • Podstawy CV

    Podstawy CV

    Rynek pracy nie jest prosty, jednak błędem jest wysyłanie hurtem takich samych CV na różne oferty pracy. Często są to stare dokumenty lub niedostosowane do danej oferty. Jeżeli chce się zwiększyć swoje możliwości zatrudnienia, należy napisać CV odpowiednie do danej propozycji pracy. Dzięki temu podkreśli się umiejętności niezbędne na danym stanowisku oraz uwypukli doświadczenie, które może okazać się przydatne. Pozwoli to potencjalnemu pracodawcy od razu ocenić, czy jest się zachęcającym kandydatem. Curriculum Vitae nie musi się ograniczać do jednej strony, jak list motywacyjny, jednak nie powinno ich być przesadnie dużo.

  • Podstawowe dane

    Pierwszym elementem, który musi znaleźć się w CV, są dane osobowe. Przede wszystkim jest imię, nazwisko, data urodzenia, miejsce zamieszkania oraz możliwości kontaktu – telefon i adres mailowy. W przypadku maila również należy pamiętać o podstawowej zasadzie – nie powinien być to adres obraźliwy ani zawierający pseudonimy, zdrobnienia, np. olusia lub buziaczek.pl. Sprawi to złe wrażenie już na początku. Adres powinien być imienny. Gdy pracodawca wymaga numeru referencyjnego lub informacjo o stanowisku, jakie chce się podjąć w firmie, dopisuje się je w tym obszarze CV. Zdjęcie jest opcjonalne, chociaż gdy w ofercie podana jest informacja, że jest wymagane, nie należy tego ignorować. W tej dziedzinie również należy zachować umiar – zdjęcie powinno odsłaniać twarz, być stonowane i skromne. Zdjęcia z wakacji lub całej sylwetki w kostiumie kąpielowym nie są odpowiednie.

  • Zaznacz wykształcenie

    Zaznacz wykształcenie

    Zaznaczenie posiadanego wykształcenia w Curriculum Vitae jest bardzo ważne, jednak nie należy przesadzać. W dobrze napisanym CV nie wspomina się szkoły podstawowej ani gimnazjum, chyba że są to jedyne ukończone szkoły. Jednocześnie trzeba trzymać się zasady odwróconej chronologii. Szkoły ukończone jako ostatnie podawane są pierwsze. Można dopisać również specjalizacje – gdy są istotne dla zawodu lub stanowiska, o które ubiega się kandydat – oraz datę obrony pracy dyplomowej, choć ta informacja nie zawsze jest konieczna.

  • Zaznacz doświadczenie

    Zaznacz doświadczenie

    Napisanie w CV o swoim doświadczeniu jest bardzo istotne. Pozwala ocenić, czy kandydat ma już wiedzę w danej dziedzinie. Jednak pisząc życiorys, należy opisać jednak tylko to doświadczenie, które może być przydatne lub jest przydatne na danym stanowisku. Gdy kandydat stara się o przyjęcie do biura, nie musi wypisywać w CV wszystkich dorywczych prac na promocjach, w marketach lub tego rodzaju miejscach, które podejmował od 16 roku życia. Długotrwałe doświadczenie w pracy różnego rodzaju jest zaletą kandydata, jednak potencjalny pracodawca zainteresowany jest tylko tymi umiejętnościami, które kandydat może wykorzystać w nowej pracy.

  • Estetyka w CV

    Po najważniejszych informacjach można napisać kilka słów o swoich zainteresowaniach, lecz nie powinno zajmować to więcej niż dwie linijki. Tym, co poza danymi jest istotne w Curriculum Vitae, jest estetyka. CV musi być czytelne. Nie powinno zawierać zbyt dużej ilości kolorów – dopuszczalne jest podkreślenie innym napisu „curriculum vitae” – jednak tło nie powinno być kolorowe. Dodatkowe obrazki, ozdoby, rażące kolory, użycie kilku czcionek sprawi, że CV zamiast pomóc, zaszkodzi i trafi do niszczarki.