Jak napisać CV w sposób poprawny?

Opiekun artykułu: mieszek
Advertising
Jak napisać CV w sposób poprawny?

Jak napisać CV w sposób poprawny?

Współcześnie podczas aplikacji na każde stanowisko, czy to fryzjera, kelnera, czy też doradcy finansowego albo kierownika dużego działu, potrzebne jest CV. To właśnie ono, wraz z listem motywacyjnym, który często dołączamy, pokazuje rekruterowi albo przyszłemu pracodawcy, jakimi jesteśmy osobami, co potrafimy, jakie mamy doświadczenie, ale także w jaki sposób potrafimy się zaprezentować. Napisanie CV dla większości z nas wydaje się być banalnie łatwe – wszak robiliśmy to już wiele razy, raz z lepszym, a raz z gorszym skutkiem. Czy wiesz jednak, jak sprawić, aby CV było naprawdę dobre i wzbudziło zainteresowanie osoby rekrutującej? Jeśli nie, to poniżej znajdziesz kilka przydatnych rad. Skorzystaj z nich, kiedy następnym razem będziesz aplikował na nowe stanowisko.

Advertising
Advertising
  • Jedna strona

    Jedna strona

    Najlepiej, jeśli twoje CV zmieści się na jednej stronie, bowiem właśnie taką przyjmuje się konwencję. Chwalenie się każdym ukończonym kursem i każdym stanowiskiem pracy nie zawsze musi popłacać. Jeśli masz bogate doświadczenie lub często zmieniałeś pracę, wówczas postaraj się wyselekcjonować tylko te informacje, które mogą okazać się najważniejsze dla danego pracodawcy, czyli pomiń te, które w ogóle nie są związane z daną branżą. Jeśli na przykład na studiach byłeś w jednej restauracji kelnerem, a w drugiej pomocnikiem kuchennym, a teraz startujesz na stanowisko doradcy finansowego, to wpisz tylko to doświadczenie zawodowe, które rzeczywiście ma znaczenie.

  • Profil zawodowy

    Koniecznie powinieneś zadbać o to, by w twoim CV, zaraz po rubrykach dotyczących danych osobowych, znalazł się tak zwany profil zawodowy. Jest to twoja szansa na zwięzłe przedstawienie się. Chodzi o to, byś w kilku zdaniach przedstawił się rekrutowi, wybierając około trzech najważniejszych informacji z twojego listu motywacyjnego oraz dalszej części CV. Może to być na przykład ukończenie zagranicznej szkoły, praca w renomowanej firmie i jakaś jedna czy dwie mocne cechy charakteru. To ważne, by taką swoją wizytówkę umieścić – rzuca się ona w oczy.

  • Zdjęcie

    Jak z pewnością doskonale wiesz, nie masz obowiązku umieszczenia swojego zdjęcia w CV i żaden pracodawca nie ma prawa tym warunkować przyjęcia CV do rozpatrzenia. Jednak jak najbardziej warto wkleić swoje zdjęcie do życiorysu i tym samym pokazać swoją pewność siebie. Pamiętaj, że zdjęcie powinno być profesjonalne, ale jednocześnie nie musi być bardzo sztywne. Możesz się delikatnie uśmiechać, gdyż to może wzbudzić sympatię u rekrutującego.

  • Detale

    Detale

    Bez wątpienia powinieneś zwracać uwagę także na detale, gdyż często to one warunkują to, czy zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. Chodzi tutaj nie tylko o poprawność ortograficzną, choć to bez wątpienia ma duże, jeśli nie największe znaczenie. Ważną kwestią jest jednak także to, jakiego adresu e-mailowego użyjesz. Niech będzie on profesjonalny i pochodzi od twojego imienia oraz nazwiska, a nie od pseudonimu. Druga ważna sprawa to szata graficzna. Pamiętaj, żeby żadna rubryczka nie była za bardzo przesunięta oraz żeby cały czas stosować tę samą czcionkę czy pogrubienia w tych samych miejscach.