Jak pomóc dziecku zapamiętać tabliczkę mnożenia?

Opiekun artykułu: pisiek
Advertising
Jak pomóc dziecku zapamiętać tabliczkę mnożenia?

Jak pomóc dziecku zapamiętać tabliczkę mnożenia?

Dziecko, które dopiero niedawno rozpoczęło naukę, może uważać wiele rzeczy za bardzo trudne. Dla dorosłego są one oczywiste, jednak siedmiolatek lub ośmiolatek może czuć się jeszcze zagubiony w ilości wiedzy i kiedy przychodzi do nauki tabliczki mnożenia, nie udaje mu się jej zapamiętać Niestety, jest to rzecz, którą trzeba opanować, aby poradzić sobie z przyszłym materiałem. Pomoc rodzica oraz wspólna nauka mogą znacząco ułatwić zapamiętywanie liczb.

Advertising
Advertising
 • Czas na pomoc

  Czas na pomoc

  Nie można pomóc dziecku z zapamiętać tabliczki mnożenia, jeśli jest się w ciągłym pośpiechu. Chwila, 5 minut, 10 minut to za mało. Naukę z dzieckiem oraz pomaganie mu w nauce należy zaplanować, gdy ma się dużo czasu i żadna sytuacja nie będzie rozpraszać. Dobrze jest przy okazji przygotować napoje i drobne przekąski, żeby w razie potrzeby nie przerywać nauczania wychodzeniem do kuchni.

 • Nagrody i spokój

  Kluczem do dobrej nauki jest zachowanie spokoju. Samemu posiada się już umiejętność liczenia, dziecko dopiero się jej uczy. Krzyczenie na dziecko, krytykowanie, oburzanie się, że nie pamięta wzoru nie jest dobrym sposobem na naukę, wręcz przeciwnie. Maluch będzie miał negatywne nastawienie, a do tego zacznie bać się popełniać błędy, a przecież ma do tego prawo. Znacznie lepsze niż krzyki są nagrody i pochwały. Nagroda nie musi być duża, dziecku wystarczy uśmiech albo coś słodkiego. Pieniędzy nie polecamy.

 • Zabawa z mnożeniem

  Zabawa z mnożeniem

  Najlepiej uczyć przez zabawę. W przypadku tabliczki mnożenia wybór zabaw jest bardzo duży. Można zacząć od kolorowanek – łatwych do zakupienia albo do wydrukowania z Internetu. Są to rysunki przedstawiające widoczki, dom, ogródek, z różnymi polami oznaczonymi wzorami z tabliczki: 2 x 3, 9 x 7, 6 x 6 i innymi, a obok nich znajduje się legenda. W myśl jej poleceń należy wszystkie pola dające wynik 8 pokolorować na zielono, dające wynik 36 na czerwono i tak dalej. Jest to prosty i wesoły sposób na opanowanie liczenia.

 • Liczenie na palcach

  Liczenie na palcach

  Bardzo dobrze sprawdza się również liczenie na palcach. Pozwala ono opanować zasady tabliczki mnożenia i liczyć bez sięgania po dodatkowe pomoce. Dotyczy to przede wszystkim mnożenia przez 9, która bywa najtrudniejszą częścią tabliczki.Palce obu rąk zaczynając od kciuka lewej ręki po kciuk prawej, należy ponumerować od 1 do 10. Następnie wystarczy wybrać działanie, np. 9 x 3 i zgiąć palec oznaczony jako 3. Daje to wynik działania. Palce przed zgiętym oznaczają liczby dziesiętne, w przypadku tego działania 20, natomiast palce za zgiętym to liczby jedności, w tym przypadku 7. Jak łatwo zgadnąć, wynikiem jest 27.Taki sposób przydaje się nawet podczas sprawdzianów, a po opanowaniu go dziecko samoistnie zapamięta kolejne wyniki mnożenia przez 9, pojmie zasady i pozostała część tabliczki nie będzie problemem.

X