Jak pielęgnować storczyki?
Jak pielęgnować storczyki?
Storczyki, zwane również orchideami, są popularnymi kwiatami uprawianymi w domach. Z roku na rok ich popularność rośnie, ze względu na ich ciekawy kształt oraz kolorystykę od białych do różnokolorowych. Niestety, storczyk kupiony w kwiaciarni wygląda ładnie, a w domu często traci kolor i usycha. Żeby do tego nie dopuścić, należy znać zasady jego uprawy i pielęgnacji.
Temperatura dla storczyków
Decydując się na uprawę storczyków we własnym domu, trzeba zadbać o odpowiednią temperaturę dla nich. W przeciwnym razie nie tylko nie będą dobrze się rozwijać, ale nawet uschną. Ze względu na to, że można wyróżnić storczyki ciepłolubne, umiarkowane i zimnolubne, warto zapytać w kwiaciarni, do jakiego rodzaju należy wybrany. Kwiaty lubiące ciepło dobrze się czują w temperaturze nawet do 27 stopni Celsjusza, umiarkowane – do 22 stopni Celsjusza, natomiast zimnolubne – do 18 stopni Celsjusza. Jednak zimą, kiedy słońca jest dużo, każdy z rodzajów może znieść, bez szkody dla siebie, temperaturę nawet o 5 stopni wyższą.
Miejsce dla storczyków
Żeby roślina mogła dobrze się rozwijać, potrzebne jest jej również odpowiednie miejsce, a to powinno być słoneczne. Storczyki są wielbicielami jasnych, słonecznych stanowisk z rozproszonym światłem. Dostęp do niego powinny mieć również latem, jednak nie do przesady, gdyż ostre słońce mogłoby je spalić. Z tego powodu najlepiej nadają się dla nich parapety okienne zwrócone na wschód lub na południowy-zachód. Odpowiednia ilość światła zapewni dobre kwitnięcie rośliny oraz piękne kwiaty.
Wilgotność powietrza
Storczyki są roślinami, których naturalnym klimatem jest klimat wilgotny. Jak łatwo zauważyć, w mieszkaniu takie warunki nie występują naturalnie, lecz trzeba je sztucznie zapewnić roślinie. Wiąże się to z koniecznością dodatkowego nawilżania. Można do tego wykorzystać nawilżacz powietrza, jeżeli posiada się go w domu, lub postawienie doniczki w naczyniu z kilkoma centymetrami wody. Dobrym sposobem jest również położenie wokół doniczki lub pod liśćmi miseczek z wodą, która parując, będzie nawilżała roślinę.
Podlewanie storczyków
Nawadnianie rośliny to jeden z najtrudniejszych elementów uprawy. W przypadku storczyków podlewanie powinno odbywać się w momencie, kiedy ziemia w doniczce jest całkowicie sucha. W zależności od tego, w jakim miejscu doniczka jest ustawiona oraz jaki rodzaj storczyka się pielęgnuje, podlewanie może mieć miejsce raz na 2 – 15 dni. Błędem jest podlewanie rośliny codziennie, gdyż ułatwia to jej gnicie. Najlepiej podlewać ją odstałą wodą, gdyż woda prosto z kranu może zaszkodzić.
Nawożenie storczyków
Storczykom dobrze robi okresowe nawożenie, zwłaszcza w okresie wzrostu. Powinno się ono odbywać co 3 – 4 tygodnie, choć niektórzy zalecają nawożenie po każdym podlewaniu, a więc nieco częściej. Trzeba wtedy używać mniejszych dawek nawozu. Istotne jest, żeby do nawożenia używać nawozów z dużą zawartością azotu, ponieważ storczyki często cierpią na jego niedobór.