Jak odpowiednio zabezpieczyć cerę, nim zrobi się ciepło?
Jak odpowiednio zabezpieczyć cerę, nim zrobi się ciepło?
Nasza skóra wyposażona jest w specjalną powłoczkę ochronną, jednakże jest ona niezwykle delikatna. Zbudowana jest z ceramidów, steroli, lecytyny, wosków i olejów roślinnych. Wszystkie wymienione tutaj składniki spełniają bardzo ważne funkcje: przede wszystkim dbają o odpowiedni poziom nawilżenia skóry, a jednocześnie chronią ją przed utratą już posiadanej wilgoci. Niestety, nie zawsze są one w stanie zapewnić nam maksimum ochrony. Bilans ten zmienia się, szczególnie zimą. Wówczas to nasza skóra szczególnie narażona jest na przesuszenie. Mróz, wiatr, klimatyzowane pomieszczenia – wszystko to nie służy utrzymaniu się tej naturalnej bariery ochronnej. Musimy zatem o nią zadbać, aby była silna i dbała o naszą cerę aż do nadejścia ciepłych dni. Jak trzeba się do tego zabrać, co zastosować, na co należy szczególnie uważać? Przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się wszystkiego na temat pielęgnacji skóry przed latem.
Odpowiednia dieta
Nasza skóra zbudowana jest z takich składników, które dostarczamy naszemu organizmowi w codziennych posiłkach. Jeśli więc chcemy, aby była sprężysta i odpowiednio nawilżona (do tego stopnia, aby przetrwać spędzanie czasu w klimatyzowanych pomieszczeniach), powinniśmy spożywać takie produkty, które zapewnią jej nawilżenie od wewnątrz. Zadbaj o to, aby w Twoich posiłkach znalazły się warzywa i owoce. Oprócz tego powinnaś spożywać spore ilości naturalnych tłuszczów roślinnych. Znajdziesz je np. orzechach. Nieocenionym źródłem cennych dla skóry substancji mineralnych są ryby i oleje roślinne. Korzystnie zadziała również seler. Unikaj słodyczy i bardzo ostrych przypraw, które stymulują jedynie pojawianie się wyprysków.
Witamina A
Niezbędne do prawidłowego rozwoju i ochrony naszej skóry są witaminy. Zacznijmy od początku – witamina A przyspiesza odnowę naskórka, stymulując jego wzrost. Hamuje jednocześnie jego rogowacenie, a co za tym idzie, usuwa przyczynę utraty wody przez komórki skóry. Pamiętajmy o tym, że zrogowaciały naskórek nie stanowi dla nas żadnej bariery ochronnej, zatem należy go niwelować. Gdzie znajdziesz witaminę A? Przede wszystkim w produktach mlecznych: maśle, serach, mleku a także jajach i wątrobie (tam znajdują się jej szczególnie duże ilości).
Witaminy z grup B, C i E
Prowitamina B5 silnie nawilża. Ma także właściwości kojące i nawilżające. Aby dostarczyć ją do organizmu, jedz drożdże i produkty zbożowe. Z kolei witaminy C i E dbają o odpowiednią elastyczność skóry. Pierwszą z nich znajdziesz w świeżych owocach i warzywach, a drugą szczególnie w mięsie i olejach roślinnych. Warto uzupełniać je także fosforem i potasem, gdyż oba te pierwiastki wspomagają działanie wymienionych tutaj witamin. Dzięki nim nasza skóra zachowuje prawidłowy poziom nawilżenia i jest przyjemna w dotyku.