Jak odpowiadać na agresję?
Jak odpowiadać na agresję?
Mówi się, że agresja rodzi agresję. Po części jest to prawdą, niemniej jednak nad emocjami, tym bardziej tymi negatywnymi, trzeba umieć zapanować. W końcu jesteśmy przecież ludźmi. Wykorzystanie rozumu w takich sytuacjach jest wobec tego jedynym sensownym rozwiązaniem.
Odpuść
Gdy spotykasz się z agresją, w tym momencie nic nie zdziałasz. Osoba pełna negatywnych uczuć, wykrzykująca, wymachująca rękami traci zapewne w Twoich oczach na wartości. I na ten moment powinno Ci to wystarczyć. Odpuść więc dalszą komunikację, a rozmowę odłóż na później. Moment szału nie jest dobry do polemizowania czy egzekwowania czegokolwiek od osoby nim opanowanej.
Agresja w domu
Jeżeli jakakolwiek forma agresji ma miejsce w Twoim domu, koniecznie musisz ją wyeliminować. Należy wiedzieć, że czy jest to agresja słowna, czy fizyczna, jest ona karalna. Gdy twój partner dopuszcza się podobnych czynów, czas na poważną rozmowę. Jeżeli jednak nie jesteś w stanie jej wyegzekwować, zwróć się do mediatora, terapeuty, psychologa lub psychiatry. Agresja jest formą zaburzeń psychicznych i nie wolno jej bagatelizować. Ponadto masz obowiązek szanowania siebie samej i niepozwalania na przekraczanie granic. Agresja w domu zazwyczaj się rozrasta, dlatego zahamowanie jej w odpowiednim momencie zmniejsza ryzyko wystąpienia tragedii.
Niemoc
Najgorsza do przeżycia jest dla ofiary agresji niemoc. Dlatego aby agresor nie czuł się jak ryba w wodzie, należy pokazać mu, że jest się otoczonym wieloma mogącymi pomóc osobami. Taki mur ludzi skutecznie pomaga agresorowi zrozumieć, że to z nim jest coś nie tak i czas może przemyśleć swoje postępowanie. Ofiary jednak z reguły ustępują, ulegają, a nawet ukrywają tego typu sytuacje. Z niemocy jednak, z jaką pozostają same sobie, trudno jest im wyjść i zazwyczaj nie wychodzą. Jeżeli masz zatem problem z agresją w domu czy pracy lub na każdej innej płaszczyźnie, otocz się zaufanymi osobami.
Określ swoje uczucia
Gdy agresja narasta, trudno będzie Ci cokolwiek powiedzieć, bo z reguły opiera się ona na wielkim krzyku. W momencie wyciszenia przekaż agresorowi, co czujesz. Określ swoje uczucia, jakich doświadczasz podczas jego napadu, by mógł zrozumieć, że ma do czynienia z człowiekiem, który czuje i co najgorsze, obawia się o swoje i rodziny bezpieczeństwo. Być może agresor wyciągnie jakiś morał z tego, co powiesz. Pamiętaj jednak, że agresję możesz próbować przerwać różnymi sposobami, niekiedy jednak trzeba zgłosić ją wyższym instytucjom.