Jak należy nawozić orchidee?

Opiekun artykułu: zamglonepole
Advertising
Jak należy nawozić orchidee?

Jak należy nawozić orchidee?

Orchidee są bardzo dekoracyjnymi roślinami, ale jeśli chcemy cieszyć się ich pięknem, powinniśmy o nie właściwie dbać. Od pielęgnacji zależy, czy roślina będzie rosła zdrowa i kwitła, czy też zachoruje i obumrze. Oprócz podlewania czy przycinania bardzo ważne jest nawożenie. Jak należy nawozić orchidee, dowiesz się z tego artykułu.

Advertising
Advertising
  • Jak należy nawozić orchidee?

    Jak należy nawozić orchidee?

    Orchidee należy nawozić jednym z dostępnych na rynku nawozów dla storczyków. Dobór rodzaju nawozu zależy od kondycji rośliny i jej potrzeb. Storczyki potrzebują głównie azotu (ma korzystny wpływ na rozrost korzeni i łodyg), potasu (wzmacnia korzenie i kwiaty) i fosforu (wspomaga produkcję chlorofilu). Można wybrać nawóz zrównoważony, który zapewni jednakowy rozwój wszystkich części rośliny, korzeni, łodyg, pąków i kwiatów. Dostępne są także nawozy zawierające dużo fosforu albo azotu. Orchidee nawozimy wtedy, gdy zaczyna się wzrost korzeni, liści i pędów oraz w okresie kwitnienia.

  • Metody nawożenia

    Metody nawożenia

    Nawóz najlepiej dozować, zmniejszając dawkę proponowaną przez producenta, za to zwiększając częstotliwość, a więc mniej, ale częściej. Wtedy roślina lepiej wykorzysta składniki mineralne i nie grozi jej przenawożenie, którego konsekwencją może być zbytnie zasolenie podłoża i spalenie korzeni. Storczyki można także nawozić, zraszając ich liście oraz korzenie powietrzne nawozem. W sklepach ogrodniczych dostępne są także pałeczki nawozowe do storczyków. Wydzielają one składniki pokarmowe do podłoża przez dłuższy czas.

  • Kiedy nie należy nawozić?

    Nie nawozimy tych roślin, które przechodzą okres spoczynku. Nie jest także wskazane nawożenie świeżo zakupionych storczyków, gdyż zanim je nabyliśmy, otrzymały potężną dawkę minerałów celem przyspieszenia wzrostu. Nie nawozi się również roślin w ciągu miesiąca po przesadzeniu.

  • Jaki nawóz wybrać?

    Nawóz dla storczyków musi zawierać azot, fosfor i potas. Proporcje poszczególnych pierwiastków mogą być różne. Oprócz tego w skład nawozu wchodzą inne mikroelementy (na przykład cynk, miedź, żelazo, magnez) czy substancje próchniczne. Nawozy na skutek zróżnicowanego składu mają nieco odmienne działanie. Przykładowo Florovit zapewnia prawidłowy wzrost oraz zdrowy wygląd roślin, Pokon – wielokrotne kwitnienie, Terrasan z dużą zawartością azotu – silny wzrost i długotrwałe kwitnięcie, Blossom Booster stymuluje rozwój pąków i kwitnienie. Ponieważ poszczególne nawozy różnią się składem, warto stosować kilka z nich naprzemiennie, by zapewnić roślinie optymalne warunki wzrostu.