Jak mieszkać z teściami po ślubie?

Opiekun artykułu: underak
Advertising
Jak mieszkać z teściami po ślubie?

Jak mieszkać z teściami po ślubie?

Choć spora część osób decyduje się na zakup mieszkania, nawet jeśli wiąże się to z ponad dwudziestoletnim zadłużeniem, to jednak nadal jest wiele takich par, które po ślubie nie mają możliwości na wprowadzenie się do swojego gniazdka i muszą zamieszkać z rodzicami jednego z małżonków. Najczęściej zaś to właśnie panna młoda przeprowadza się do rodzinnego domu swojego świeżo upieczonego męża. Dla kobiety nigdy nie jest to łatwa sytuacja – i to zarówno dla matki, jak i dla żony, gdyż dwie gospodynie pod jednym dachem rzadko wróżą coś dobrego. Nie wolno jednak ulegać stereotypom oraz mniej lub bardziej żartobliwym opowieściom, a należy postarać się, aby stosunki na linii synowa-teściowa były co najmniej poprawne. Jak tego dokonać? Jak w zgodzie mieszkać z teściami po ślubie? Przeczytaj poniższe porady.

Advertising
Advertising
  • Gospodyni jest tylko jedna

    Gospodyni jest tylko jedna

    Kiedy przeprowadzisz się do domu swojego męża, musisz przede wszystkim zdać sobie sprawę z tego, iż gospodyni może być tylko jedna i nie będziesz nią ty. To oczywiste, gdyż to nie ty budowałaś ognisko domowe tego miejsca i nie zajmowałaś się jego domownikami przez kilkadziesiąt lat. Dlatego też musisz zaakceptować swoją pozycję i nie kłócić się o nią z mamą swojego męża, gdyż będzie to prowadziło do konfliktów.

  • Podział obowiązków

    To, że gospodyni jest tylko jedna, nie oznacza wcale, że ty nie masz nic do powiedzenia i że nic w domu nie będziesz robić. Razem ze swoją teściową musicie dokonać rozdziału obowiązków, które od teraz będziecie wykonywać we dwie. Pomyśl o tym, jak o mieszkaniu w swoim rodzinnym domu, gdzie przecież też dzieliłaś się z mamą sprzątaniem czy gotowaniem. Tutaj sytuacja jest podobna. Ustal z matką swojego męża, w które dni możesz gotować, które pomieszczenia ty sprzątasz, jakie są twoje obowiązki odnośnie przygotowywania świąt. Jeśli przeprowadzicie taką rozmowę już na początku, obie będziecie miały jasność co do swoich zadań. Nie staraj się także wchodzić na pole swojej teściowej, jeśli ona cię nie poprosi o pomoc. Może to zostać przez nią negatywnie odebrane.

  • Ona jest mamą, ale ty jesteś żoną

    Nie od dzisiaj wiadomo, że mamy opiekują się swoimi dziećmi, nawet jeśli te przekroczyły już trzydziestkę albo i czterdziestkę. Mama zawsze myśli, że zna swoje dziecko najlepiej i dobrze wie, czego ono najbardziej potrzebuje. To oczywiste, że twoja teściowa nadal będzie chciała dbać o twojego męża. Pozwól jej na to, ale to ty ustalaj granice. Jeśli teściowa zacznie wkraczać w kompetencje żony, to wyraźnie, acz uprzejmie, powiedz jej, że dana czynność należy do twoich zadań. To ty powinnaś podawać mężowi posiłek, kiedy wróci z pracy, to wy powinnaś robić mu kanapki, kiedy wychodzi, to ty powinnaś być powierniczką jego trosk. Rzecz jasna, są to tylko przykłady i wiele zależy od indywidualnej sytuacji, ale niewątpliwie bardzo ważna jest zasada, że od ślubu to ty opiekujesz się mężem, a on tobą.

  • Własny kąt

    Własny kąt

    Kiedy mieszka się z teściami/rodzicami, wiele sytuacji może wydawać się krępujących. Tak jest oczywiście z seksem, ale także z codziennymi czułościami, żartami znanymi tylko wam, swobodą w wyrażaniu uczuć, a również głośnymi kłótniami. Dlatego kiedy zdecydowaliście się zamieszkać w domu rodzinnym mężczyzny, powinniście pamiętać o tym, iż własny pokój jest absolutną koniecznością. Najlepiej, gdyby nie sąsiadował on z sypialnią rodziców i był w miarę duży, by dawał wam również swobodę, kiedy jedno będzie chciało popracować, a drugie odpocząć. Taki kąt tylko dla was da wam choć chwilę wytchnienia od rodziców oraz prywatność, której młode małżeństwo z pewnością potrzebuje.