Jak konserwować pędzle malarskie?

Opiekun artykułu: nanina
Advertising
Jak konserwować pędzle malarskie?

Jak konserwować pędzle malarskie?

Remont jest przedsięwzięciem dość kosztownym. Nawet jeśli przeprowadzasz go samodzielnie i oszczędzasz na wynagrodzeniu dla fachowców, sporo musisz zapłacić za narzędzia i materiały. Dlatego warto konserwować właściwie swoje narzędzia, aby służyły nam jak najdłużej. W artykule przedstawiamy, jak dbać o pędzle malarskie.

Advertising
Advertising
  • Przygotowanie pędzli do malowania

    Zanim ponownie użyjesz do malowania pędzli, które pozostały po poprzednim remoncie, musisz je odpowiednio przygotować. Na pewno nie chcesz, żeby na świeżo pomalowanej ścianie pozostały włosy z pędzla. Aby uniknąć takich problemów, używane pędzle przed przystąpieniem do prac malarskich wyczesz grzebieniem. Dzięki temu wypadną te włosy, które się słabo trzymają. Następnie umyj pędzle w letniej wodzie z dodatkiem łagodnego środka, na przykład mydła w płynie. Po myciu w pędzlach nie powinno już być luźnych włosów. Pamiętaj, aby przed przystąpieniem do pracy starannie pędzle wysuszyć. Jeśli pędzle, których używałeś do malowania farbą olejną, są sztywne, umyj je w wodzie z dodatkiem octu. To spowoduje, że włosie z powrotem stanie się miękkie.

  • Myj pędzle na bieżąco

    Podczas prac malarskich trzeba koniecznie dbać o to, by farba nie zaschła na włosiu naszych pędzli, gdyż mogłoby to je zniszczyć. Pędzle (a także wałki malarskie) trzeba starannie czyścić po każdym użyciu. Jeśli używamy farb wodorozpuszczalnych, sprawa jest prosta. Do wiaderka albo miski z ciepłą wodą dodajemy mydła w płynie lub środka do mycia naczyń i myjemy starannie pędzle. Wodę należy wymieniać tak długo, aż pędzle staną się czyste. Woda nie może być zbyt ciepła, gdyż wtedy trudniej byłoby usunąć farbę. Nie jest skuteczne również mycie w zimnej wodzie. Po umyciu pędzli czy wałków dokładnie wyciskamy z nich wodę, używając na przykład starego, spranego ręcznika, który dobrze wchłania wilgoć, a następnie odkładamy do wyschnięcia. Nie opieramy pędzli na włosiu, bo stracą swój kształt i nie będzie można nimi malować. Pędzle po farbie olejnej, jeśli będą jeszcze używane do malowania tym samym kolorem, czyścimy z nadmiaru farby i starannie zawijamy w folię albo wkładamy do foliowej torebki, tak by farba nie zaschła na włosiu.

  • Przygotowanie pędzli do przechowywania

    Po zakończeniu malowania należy bardzo starannie umyć swoje narzędzia. Jeśli malowaliśmy farbami olejnymi, trzeba użyć odpowiednich rozcieńczalników, zgodnie ze wskazaniami producenta podanymi na opakowaniu. Używając ciepłej wody z dodatkiem mydła albo płynu do mycia naczyń, usuniemy z tacek malarskich, wałków i pędzli pozostałości każdej farby, której rozcieńczalnikiem jest woda. Narzędzia trzeba bardzo starannie opłukać. Jeśli do ostatniego płukania dodamy trochę płynu do zmiękczania tkanin, włosie nabierze elastyczności i miękkości. Dzięki temu będzie można długo jeszcze używać pędzla. Po umyciu pędzle i wałki trzeba odcisnąć z nadmiaru wody i starannie wysuszyć. Należy pamiętać, by przy myciu nie przemoczyć za bardzo drewnianych rączek pędzli. Lakier mógłby się złuszczyć, a drewno napuchnąć od wody.

  • Przechowywanie pędzli

    Należy dbać o właściwe przechowywanie pędzli. Nie wkładamy ich włosiem do dołu do pozostałego po malowaniu wiaderka albo słoika. Jeśli pędzel oprzemy na włosiu, odkształci się i przestanie nadawać się do użytku. Wrzucenie wszystkich pędzli do pudła też nie rozwiązuje sprawy, gdyż leżąc jeden na drugim, tak samo mogą się pognieść. Najlepiej byłoby zawiesić je, każdy osobno, na haczykach i przechowywać w pozycji wiszącej włosiem do dołu. Dzięki temu pędzle zachowają swój kształt, włosie nie zniszczy się i będziemy mogli jeszcze wiele razy ich użyć.