Jak dobrze dbać o skórę w zimie?

Opiekun artykułu: bioza
Advertising
Jak dobrze dbać o skórę w zimie?

Jak dobrze dbać o skórę w zimie?

Zimą skóra jest wyjątkowo narażona na czynniki, które mogą jej zaszkodzić, psując jej stan. Niska temperatura na zewnątrz, suche powietrze w domach, brak witamin, wszystko to może sprawić, że zamiast elastycznej i gładkiej skóry, ma się suchą i spękaną. Aby tego uniknąć, należy odpowiednio ją pielęgnować.

Advertising
Advertising
  • Nawilżanie skóry

    Nawilżanie skóry

    Grzejniki różnego rodzaju sprawiają, że skóra staje się przesuszona w wyniku braku składników nawilżających w powietrzu. Na początku może być to ledwo zauważalne, jednak z czasem pojawiają się zaczerwienienia, podrażnienia, pękanie. Żeby tego uniknąć, należy stosować kremy i olejki nawilżające, które zabezpieczą cerę. Najlepiej sprawdzają się kremy, które głęboko nawilżają, ale nie przetłuszczają, czyli zawierające dużą ilość witaminy A. Są one skuteczniejsze niż zwykłe kremy i balsamy. Wchłaniają się nieco dłużej, jednak przynoszą widoczny efekt. Lepiej też unikać kosmetyków zapachowych, które co prawda przyjemnie pachną, lecz nie wzbogacają ciała o niezbędne mu składniki. Aby efekt kremu lub maści z witaminami był lepszy, warto rozprowadzać ją na wilgotnej skórze.

  • Wilgotność w domu

    Wilgotność w domu

    Późna jesień oraz zima to czas, kiedy w domach intensywnie grzeją kaloryfery. Bywają one przyczyną przesuszenia zarówno skóry, jak i gardła, co może prowadzić do infekcji. Żeby ustrzec przed tym skórę, należy nie tylko używać kremów, ale zadbać też o nawilżenie powietrza. Oznacza to wietrzenie mieszkania przynajmniej raz dziennie, aby poprawić cyrkulację powietrza, oraz unikanie maksymalnego grzania. Jednocześnie warto powiesić na kaloryferze, zwłaszcza na noc, wilgotny ręcznik, który parując w czasie suszenia, nawilży powietrze i tym samym poprawi stan skóry.

  • Dieta z witaminami

    Dieta z witaminami

    Skóra odżywiana jest od zewnątrz, poprzez dostarczanie jej niezbędnych składników – witamin (zwłaszcza witaminy A, E, C) oraz składników mineralnych. Niestety przez brak świeżych warzyw oraz owoców jest to trudniejsze. Pomimo tych utrudnień warto dbać o zjedzenie chociaż jednego owocu w ciągu dnia. Mogą to być owoce egzotyczne – banany, pełne potasu lub grejpfruty, które składają się z dużej ilości wody oraz witaminy C. Wspomagają tym samym skórę oraz odporność. Wśród warzyw warto włączyć do diety marchewkę z witaminą A, kapustę kiszoną skuteczną przy zabezpieczaniu skóry przed pękaniem, zwłaszcza skóry na wargach, oraz przed pękaniem kącików ust. Warto do zimowej diety włączyć więcej ryb, które zawierają kwasy omega-3 i omega-6, które poprawiają stan układu krążenia, dzięki czemu skóra nie przesusza się zbyt łatwo.

  • W czasie wyjścia

    W czasie wyjścia

    Żeby skóra bez problemu przetrwała zimę, trzeba o nią dbać zwłaszcza wtedy, kiedy wychodzi się na zewnątrz. Ubranie powinno być ciepłe, ale warstwowe, aby nie powstały odparzenia, jednocześnie powinno zapewnić skórze swobodne oddychanie. Skórę twarzy przed wyjściem najlepiej zabezpieczyć delikatnym filtrem lub podkładem ochronnym, a także zadbać o usta, które pod wpływem zimna i wiatru łatwo pękają. Najlepiej sprawdzają się balsamy do ust, które nie są zapachowe, za to zawierają dużo witamin i są odpowiednio tłuste. Smarowanie ust kremami może powodować reakcję przeciwną do oczekiwanej i usta popękają bardziej.