Jak dbać o jukę?
Jak dbać o jukę?
Choć juka to roślina egzotyczna, jeśli chodzi o kraj pochodzenia, to w Polsce jest bardzo popularną rośliną domową. Można zaryzykować twierdzenie, że jest typową polską palmą. Obfita korona liści umieszczona na mocnym pniu jest efektowna, łatwa w pielęgnacji i rozmnażaniu. Juka przywędrowała do nas z Ameryki Południowej i Środkowej, gdzie występuje na terenach półpustynnych, stąd jej niezbyt wygórowane wymagania, jeśli chodzi o podlewanie. Jeśli kupujemy roślinę w kwiaciarni, to warto pamiętać o tym, że pień juki już nam w domu nie urośnie. Możemy cieszyć oko tylko wzrastającą bujnością ostro zakończonych liści. W kraju pochodzenia, Meksyku, juka kwitnie. Z pióropusza liści wyrasta prawie metrowej długości kwiatostan. Kwiaty są jak dzwoneczki, duże, w kolorze kości słoniowej.
Miejsce przechowywania
Juka nie jest specjalnie wymagającą rośliną. Lubi temperaturę pokojową, ale latem będzie dobrze rosła także na świeżym powietrzu. Dzieje się tak, ponieważ juka lubi pomieszczenia często wietrzone, stanowiska jasne i słoneczne. Dobrze prezentuje się w miejscach, gdzie można wyeksponować jej obfity, jak bujna czupryna, pióropusz z listowia.
Podlewanie
Roślina nie musi być bardzo często podlewana. Do podlewania używajmy wody odstanej. Najlepiej bezpośrednio po podlaniu rośliny napełnijmy ponownie konewkę lub przeznaczoną do tego celu butelkę i postawmy nieopodal. Będzie na następny raz. W zimie podlewamy jukę rzadko, tylko wtedy, gdy naprawdę ma sucho. Zbyt częste podlewanie spowoduje gnicie korzeni. Jeśli chodzi o ilość wody, juka nie jest rośliną wymagającą.
Nawóz
Najlepiej dodawać nawóz do wody do podlewania, raz w tygodniu lub rzadziej i tylko w miesiącach ciepłych, czyli od kwietnia do września. Zimą juka powinna odpocząć, a nawóz powoduje zdecydowany wzrost rośliny.
Rozmnażanie
Jukę najlepiej rozmnażać na wiosnę, dokładnie w lutym lub marcu. Powinniśmy wtedy zapewnić roślinie ciepłą i wilgotną atmosferę. Pomieszczenie, w którym stoi juka, powinno być dobrze ogrzane. Obcinamy pędy boczne, a następnie czekamy kilka dni, aż miejsce cięcia lekko się zabliźni. Obcięty pęd możemy wsadzić do ziemi, aby się ukorzenił. Nie jest to zadanie trudne i naprawdę rzadko się zdarza, aby juka się nie przyjęła.
Pielęgnacja
Liści juki nie należy specjalnie nabłyszczać, ale na pewno przyda się im wycieranie z kurzu. Liście są dosyć sztywne, o ostrych krawędziach i przy przecieraniu ich miękką ściereczką należy uważać na dłonie. Są różne odmiany juki i nie wszystkie mają tak samo sztywne oraz ostre liście.