Co warto zobaczyć w Krakowie?
Co warto zobaczyć w Krakowie?
Kraków jest przede wszystkim dawną stolicą Polski i siedzibą królów. To najchętniej wybierane przez turystów miasto w kraju, co zostało potwierdzone w czasie Euro 2012, gdy trenowały tu reprezentacje piłkarskie trzech państw. Nietrudno zakochać się w tym mieście. Dlaczego? Ponieważ ma niepowtarzalną atmosferę, zachwyca bogactwem kulturowym i zabytkami. Oto miejsca, które koniecznie trzeba odwiedzić w czasie pobytu w Stołecznym Królewskim Mieście Krakowie.
Stare Miasto
Przez warszawiaków mylnie nazywane „starówką”. Otóż nie, w Krakowie mamy Stare Miasto, a w jego centrum znajduje się Rynek Główny, który jest największym tego typu placem w Europie. Z każdej strony otaczają go piękne kamienice, gdzie mieszczą się obecnie sklepy, restauracje i pizzerie. Na środku wznoszą się dumne Sukiennice – siedziba kramów z pamiątkami i Muzeum Narodowego. Od bramy Floriańskiej do Wawelu przebiega przez niego Droga Królewska. Znajduje się tu również drugi co do ważności kościół w mieście, potocznie zwany Mariackim. Właśnie z jego wieży hejnalista co godzinę wygrywa hejnał, z tradycyjną przerwą – legenda głosi, że pierwszego hejnalistę, który wygrywał alarm w czasie najazdu tatarskiego, trafiła w szyję strzała. W kościele Mariackim można zobaczyć ołtarz, który Wit Stwosz rzeźbił przez ponad 12 lat. Oprócz mnóstwa kościołów, jak np. najstarszego w mieście kościoła św. Wojciecha, znajduje się tutaj pomnik Adama Mickiewicza. To ulubione miejsce spotkań krakowskiej młodzieży (a także gołębi), którego popularność przebijał jedynie nieistniejący już Empik. Na krakowskim rynku oprócz ptactwa i ludzi pełno jest bud kwiaciarek.W podziemiach Rynku Głównego znajduje się Muzeum Archeologiczne.
Budynki Uniwersytetu Jagiellońskiego
Akademia Krakowska, czyli późniejszy Uniwersytet Jagielloński, została utworzona przez króla Kazimierza II wielkiego. Jest najstarszą uczelnią w Polsce i jedną z najstarszych na świecie. Collegium Maius to najstarszy budynek uczelni. Zlokalizowano tu muzeum o bardzo ciekawych eksponatach z dziedziny nauki. W pobliżu znajduje się Kolegiata Akademicka pod wezwaniem św. Anny.
Zamek królewski na Wawelu
Wawel jest co najmniej tak sławny, jak stróżujący w pobliżu Smok Wawelski. Poszczególne części zamku powstawały od XI do XVIII wieku. Warto zobaczyć komnaty reprezentacyjne, w których przyjmowano dygnitarzy, apartamenty królewskie, skarbiec, zbrojownię, krużganki, Katedrę Wawelską czy Kaplicę Zygmuntowską.
Kazimierz
Kazimierz to dzielnica stricte żydowska, można tu znaleźć synagogę, cmentarz oraz uliczki, w których dawniej mieściły się sklepy. W czasie II wojny światowej ludność, która tu zamieszkiwała, przesiedlono do getta, które znajdowało się po drugiej stronie Wisły.