Co interesującego znajduje się w Biskupinie?

Opiekun artykułu: piasek
Advertising
Co interesującego znajduje się w Biskupinie?

Co interesującego znajduje się w Biskupinie?

O Biskupinie słyszy się od najmłodszych lat. Jest on najsławniejszym zabytkiem archeologicznym na ziemiach polskich. Co więcej, jest wyjątkowy zarówno przez swój wiek, wygląd, jak i świadectwo istnienia Słowian na terenach obecnej Polski od wielu wieków, jeszcze nim zaczął formować się kraj w takim znaczeniu, jakie znane jest nam obecnie. Warto jest wybrać się do Biskupina na wycieczkę, zarówno po to, aby zobaczyć zrekonstruowany gród, jak i ciekawą okolicę, w której się znajduje.

Advertising
Advertising
  • Przypadkowe odkrycie

    Odkrycie grodu w Biskupinie nie było związane z żadnymi szeroko zakrojonymi pracami archeologicznymi prowadzonymi na tym terenie. Jak zawsze, w najciekawszych odkryciach pomógł przypadek. Miejscowy nauczyciel Walenty Szwajcer, przechadzając się po okolicy w ramach spaceru, dostrzegł wystające z wody drewniane pale. Poinformował o swoim znalezisku, sprawę nagłośniono i w krótkim czasie zaczęto odsłanianie grodu, który stopniem zachowania oraz wyglądem zaimponował wszystkim archeologom, którzy nad nim pracowali. Co więcej, jest to jedyne stanowisko archeologiczne, dla którego został opracowany i wprowadzony w życie plan długofalowej rekonstrukcji.

  • Osada z Biskupina

    Tym, co przede wszystkim chcą zobaczyć turyści odwiedzający tę okolicę, jest zrekonstruowany drewniany gród. Przedstawia on osadę w Biskupinie taką, jaka była u początków swojego istnienia, jeszcze 700 lat p.n.e. Należała do kultury łużyckiej, charakteryzującej się ciekawą ceramiką. Można ją podziwiać w wyposażeniu Biskupina, mimo że nie zawsze pochodzi ona z tego grodu. Jest to gród drewniany, osadzony na palach, z drewnianymi domami stojącymi jeden przy drugim w kilku rzędach. Mur obronny wokół osady miał chronić przed najazdem z zewnątrz. Po okazaniu biletu każdy turysta może poczuć się przez chwilę jak mieszkaniec dawnego grodu.

  • Festiwal Archeologiczny

    Na odkryciu grodu na półwyspie w Biskupinie skorzystało zarówno samo miasteczko, jak i okoliczne miejscowości. W związku z tym, żeby jeszcze bardziej zachęcić turystów do przyjazdu tutaj, zaczęto organizować Festiwal Archeologiczny. Wprowadza on w dawny gród nowe życie. Można zobaczyć, jak pracowali ówcześni mieszkańcy osady, czym zajmowały się kobiety, a czym mężczyźni, popatrzeć, jak wyrabiano garnki (i spróbować własnych sił), przygotowywano broń oraz materiały do szycia ubrań. Możliwe jest także spróbowanie potraw przygotowywanych na wzór pożywienia dawnych mieszkańców.

  • Żnin

    Żnin

    Poza Biskupinem można zwiedzać również okolicę, która prezentuje się tak samo interesująco. Warto nie ograniczać się do zobaczenia jedynie grodu, lecz odwiedzić również pobliską miejscowość – Żnin. Jest to pełne uroku miasteczko z kilkoma zabytkami polecanymi do obejrzenia. Chodzi przede wszystkim o kościół świętego Floriana oraz o dwór biskupi, który wyróżnia się wśród zabudowy zarówno swoją wielkością, jak i stylem architektonicznym.

  • Muzeum Kolejki Wąskotorowej

    Dla tych turystów, dla których gród łużycki to za daleka przeszłość, polska Wenecja ma do zaproponowania Muzeum Kolejki Wąskotorowej, muzeum niezwykłe, jedno z niewielu takich w Polsce. Posiada aż 17 parowozów oraz różnego rodzaju pojazdy jeżdżące po szynach, w tym tramwaje z różnych okresów.