Atrakcje turystyczne w Karpaczu
Atrakcje turystyczne w Karpaczu
Drugim pod względem popularności kurortem w Sudetach jest leżący u stóp Śnieżki Karpacz. Miasto powstało pod koniec XII wieku jako osada polskich poszukiwaczy złota. Obecnie jest to miasto pełne gwaru oraz turystów z całego kraju, którzy przyjeżdżają, by oglądać znajdujące się tu zabytki. W tym artykule skupimy się na tych, która są najbardziej interesujące.
Świątynia Wang
To drewniana budowla, która powstała w XII wieku w norweskim mieście Vang. W XIX wieku zakupił ją król Prus Fryderyk IV. Pierwotnie miała trafić do Berlina, jednak z jakiegoś powodu władca zrezygnował z tego pomysłu. W ten właśnie sposób budynek trafił do Karpacza, by służyć tutejszej wspólnocie kościoła ewangelickiego. Świątynia w całości została wzniesiona z sosny norweskiej, a w jej wnętrzu możesz podziwiać pozostałości elementów zdobienia. Równocześnie jest to jedna z 24 budowli tego typu i jedyna, która znajduje się poza granicami Norwegii.
Muzeum zabawek
Twórcą i pomysłodawcą muzeum jest Henryk Tomaszewski, który założył również Wrocławski Teatr Pantomimy. Miejsce powstało w 1995 roku. W gablotach, które kształtem przypominają kamieniczki, zamieszkają lalki, które odgrywają sceny z prawdziwego życia. Pochodzą z różnych zakątków kuli ziemskiej, a każda z nich ma swoją własną, niepowtarzalną historię. Różnorakie są również materiały, z których powstały. Znajdziesz tu woskowe lalki z Niemiec, czeskie lalki z liści kukurydzy czy też kamienne lalki eskimoskie. Muzeum, które jest prawdziwą atrakcją dla dzieci, dorosłym pomoże powrócić do czasów beztroski i dzieciństwa.
Grawitacyjne anomalie w Karpaczu
Będąc w Karpaczu, koniecznie udaj się na ulicę Strażacką. Będziesz mógł zaobserwować pewne ciekawe zjawisko, które po dziś dzień nazywane jest anomalią. W pewnym miejscu droga delikatnie opada w dół, jednak jeśli zostawisz swój samochód na luzie, zacznie powoli podjeżdżać pod górę. Podobnie zachowują się rozlane w tym miejscu ciecze – zamiast spływać w dół, wspinają się ku górze. Niektórzy naukowcy twierdzą, że nie jest to anomalia, a zwykłe złudzenie optyczne, które jest wynikiem ukształtowania podłoża. Według nich to, co my postrzegamy jako „pod górę”, faktycznie jest jej zboczem, więc wszystko porusza się zgodnie z prawami grawitacji. Z pewnością warto poświęcić krótką chwilę, by być świadkiem tego niecodziennego zjawiska.
Dziki Zachód w Karkonoszach
Zajmujące około 5 hektarów „miasteczko” składa się z dwunastu budynków utrzymanych w klimacie Dzikiego Zachodu. Znajduje się tu biuro szeryfa oraz saloon. Przy okazji wizyty możesz być świadkiem napadu na bank czy postrzelać z pistoletu. Możesz również spróbować wyśmienitych potraw z grilla.
Dziki Wodospad
To zapora, którą ukończono w 1915 roku. Jej celem jest zapobieganie niszczycielskiej sile Łomnicy, która niejednokrotnie doprowadzała w przeszłości do ogromnych powodzi. Dzięki zaporze Karpacz nie ucierpiał w czasie powodzi z 1997 roku, a następnie z 2010. Sam Dziki Wodospad stał się ulubionym miejscem turystów, wybierających się w okolice Karpacza. To niezwykle malownicze miejsce, w którym możesz zrobić sobie zdjęcie na tle spadającej wody.
Śnieżka
Na szczycie góry wznosi się obserwatorium astronomiczne. Budynek, który kształtem przypomina latające talerze, pełni również funkcję hotelu i schroniska. Z tarasu możesz podziwiać piękno panoramy Karkonoszy.