Atrakcje turystyczne w Borkowie
Atrakcje turystyczne w Borkowie
Borków jest wsią w gminie Daleszyce niedaleko Kielc. To niewielka miejscowość, w której mieszka około 360 mieszkańców, otoczona pięknym sosnowym lasem. W pobliżu tej miejscowości znajduje się zalew o powierzchni około 40 ha zlokalizowany na rzecze Belniance. Możesz tu wypożyczyć sprzęt wodny, by udać się na wyspę i cieszyć wędkarskimi połowami, które z pewnością będą obfite. Co ciekawe, parking dla odpoczywających w tym miejscu jest bezpłatny. W samej wsi znajduje się kilka gospodarstw agroturystycznych oraz ośrodek jazdy konnej. Gmina Daleszyce jest nazywana „zielonymi płucami”, a to dlatego, że jest mocno zalesiona, posiada park krajobrazowy oraz trzy rezerwaty przyrody.
Białe Ługi
Są to torfowiska, na których rośnie żurawina błotna oraz rosiczka okrągłolistna. W niektórych miejscach torfy sięgają na 3 metry głębokości. Do zwierząt zamieszkujących ten rezerwat należy bocian czarny. Ług to w miejscowej gwarze bagno, tak więc Białe Ługi to nic innego jak białe bagna, biel pochodzi od kwiatów wełnianki błotnej.
Rezerwat Cisów
To leżący na pograniczu lasu rezerwat, który od południa graniczy z wsią Cisów. Rosną tu przede wszystkim cisy, których drewno jest twarde, sprężyste i ciężkie. Ma kolor brązowy i jest odporne na gnicie. Właśnie dzięki posiadaniu tej cechy jest nazywane staropolskim żelazem. Rosną tu również buki i jodły oraz modrzewie, które niekiedy mają nawet po około dwustu lat. Rezerwat utworzono dzięki staraniom profesora Zygmunta Czubińskiego, który pasjonował się florą świętokrzyską.
Kult Makoszy
Ścisły rezerwat Zamczysko kryje w sobie pozostałości elementów kultu Makoszy – słowiańskiej bogini deszczu, mokrej pogody i burzy. Makosza opiekowała się ziemią, wodą, deszczem, kobietami, płodnością, seksualnością, przędzeniem, tkactwem oraz owocami. Najcenniejsze spośród obiektów chronionych w rezerwacie jest zbiorowisko buczyny, której okazy mają po dwieście lat i więcej.
Dwór w Szczecnie
W okolicy wsi Borków znajduje się dwór w Szczecnie. Poza należącymi do niego budynkami można tu zobaczyć ruiny młyna wodnego, który produkował mąkę od pierwszej połowy XIX wieku. Działał nieprzerwanie do 1964 roku, a koło wodne zostało później zastąpione przez turbinę.