Co warto zobaczyć w Łowiczu?
Co warto zobaczyć w Łowiczu?
Łowicz jest miastem, które znamy głównie dzięki smacznym dżemom. Niewiele osób pamięta, że leży ono w powiecie łódzkim, nad rzeką Bzurą. Może co czwarta osoba spoza regionu rozpoznaje jakieś elementy z folkloru łowickiego i najczęściej na tym jest już koniec. Okazuje się, że miasto posiada jednak kilka wartych obejrzenia obiektów i to właśnie ich będzie dotyczył ten artykuł.
Stare Miasto
W Łowiczu można znaleźć dwa rynki, co jest ciekawostką w sposobie budowania miast. Mamy tu tradycyjnie Stary Rynek, który obecnie spełnia rolę parkingu, oraz Nowy Rynek. Ten drugi został zbudowany na planie trójkąta i należy do trójki takich placów w Europie. Oba rynki otaczają piękne, stare kamienice, niektóre z nich pochodzą z XVI – XVII wieku. Będąc na Nowym Rynku, zwróć uwagę na ulicę Zduńską, gdzie znajdowały się niegdyś kramy rzemieślnicze. Do roku 1648 na Nowym Rynku stał budynek ratusza. Legenda głosi, że za zawalenie się ratuszowej wieży jest odpowiedzialna kobieta, która spłonęła za czary na kilka dni przed katastrofą.
Katedra łowicka
Katedra pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny i Świętego Mikołaja według źródeł stała w tym miejscu już w XI wieku. Wyróżnia się spośród kościołów w mieście. Bardzo często miejsce to jest nazywane Wawelem Mazowsza, a to ze względu na spoczywające w nim grono dostojników kościelnych. W podziemiach możesz zobaczyć mauzoleum dwunastu prymasów Polski, zaś w samej świątyni pięć kaplic prymasowskich. We wnętrzu katedry znajdują się elementy zdobnictwa renesansowego i barokowego. Z wieży kościoła rozciąga się doskonały widok na panoramę miasta.
Ratusz
Kolejnym ciekawym obiektem jest ratusz. Został wybudowany w 1828 roku według projektu Bonifacego Witkowskiego. Jest uważany za jeden z najciekawszych budynków architektury klasycystycznej w Polsce, jak również za najbardziej rozpoznawalną budowlę Łowicza. Na piętrze budynku umiejscowiono salę radziecką – miejsce obrad rady miejskiej, ozdobione herbami dawnych województw i ziem Królestwa Polskiego.
Muzeum Ziemi Łowickiej i skansen w Maurzycach
W dawnym budynku księży misjonarzy mieści się obecnie Muzeum Ziemi Łowickiej, czyli prawdziwa gratka dla fanów folkloru. Możesz tu obejrzeć wystawy historyczne, które przypominają o dawnej świetności miasta, a także etnograficzną i plenerową ekspozycję budownictwa ludowego. Jeżeli masz trochę czasu i chcesz zobaczyć, jak wyglądały wnętrza chat łowickich, możesz pojechać do skansenu w Maurzycach, który znajduje się około 5 km od Łowicza.