Co warto wiedzieć o odmianach malin?
Co warto wiedzieć o odmianach malin?
Maliny to bardzo smaczne i zdrowe owoce, które znamy zarówno z naszych ogrodów, jak i lasów. Decydując się na uprawę malin na naszej działce, warto wybrać odpowiednią odmianę. Różnią się one między innymi kształtem, wielkością, smakiem i czasem owocowania. Niektóre odmiany są odpowiednie do hodowli amatorskiej, inne natomiast przeznaczone są do masowej uprawy na sprzedaż. Informacje o różnych odmianach malin odnajdziesz w tym artykule.
Jak wybrać właściwą odmianę?
Aby zdecydować, która odmiana malin będzie dla nas odpowiednia, należy się zastanowić nad kilkoma sprawami. Czy wolimy, by krzewy owocowały wcześnie, czy później do jesieni? Czy mieszkamy w rejonie, gdzie często pada, więc owoce powinny być odporne na grzyby i pleśnie? Czy potrzebujemy owoców na przetwory, czy do bezpośredniego spożycia?
Malina Laszka
Malina Laszka jest jedną z najwcześniejszych odmian maliny czerwonej. Ma smaczne owoce i jest odporna na mróz i choroby. Owocuje na pędach dwuletnich. Pędy są długie na niemal dwa metry i pokryte kolcami. Wymagają podpór. Malina Laszka owocuje na przełomie czerwca i lipca, a przy dobrej pogodzie nawet na początku czerwca. Wydłużone owoce pokryte są delikatnym meszkiem i dość jędrne, a więc dobrze znoszą transport i długo zachowują świeżość.
Malina Polana
Malina Polana ma niezbyt liczne kolce, co ułatwia jej pielęgnację. Owocuje do jesieni, ostatnie owoce zbiera się w listopadzie, po pierwszych przymrozkach. Jasnoczerwone, stożkowate owoce są bardzo smaczne. W zależności od sposobu pielęgnacji (stosowanie podpór dla pędów) odmiana ta może powtarzać owocowanie.
Malina Polesie
Malina Polesie jest bardzo odporna na choroby i ma duże, smaczne owoce. Jest nieco mniej znana niż na przykład Polana. Duże, stożkowate owoce dojrzewają od końca lipca do początku października. Choć odmiana ta może powtarzać plonowanie, najwięcej malin zbierzemy z krzewów owocujących raz w roku, ponieważ najwięcej kwiatów zawiązują pędy jednoroczne.
Malina Pokusa
Malina Pokusa ma długie pędy i liczne drobne kolce, które nie utrudniają zbytnio pielęgnacji. Owocuje po raz pierwszy w lipcu, a następnie w połowie sierpnia. Owoce zbiera się aż do pierwszych przymrozków. Owoce tej odmiany są podłużne, intensywnie czerwone i największe ze wszystkich odmian uprawianych w Polsce. Są jednak nieco podatne na choroby, na przykład szarą pleśń.
Malina Polka
Malina Polka jest odporna na choroby, mróz oraz szkodniki. Owocuje na pędach jednorocznych. Bardzo smaczne owoce są lekko wydłużone, średniej wielkości lub duże, ciemnoczerwone. Dojrzewają od początku sierpnia do października.