Co można zobaczyć w Łańcucie?
Co można zobaczyć w Łańcucie?
Wycieczki weekendowe nie muszą ograniczać się do pojechania na grilla nad jezioro. Mogą być połączone ze zwiedzaniem ciekawych miejsc, o które w Polsce nietrudno, zwłaszcza jeżeli lubi się zwiedzanie miejsc powiązanych z historią. Takim miejscem jest właśnie Łańcut, który warto zobaczyć ze względu na jego walory krajobrazowe oraz historyczne.
Zamek Lubomirskich
Zamek w Łańcucie jest jednym z najbardziej znanych polskich zamków, a jednocześnie imponuje swoją architekturą i ogromem. Nazywa się go zamkiem Lubomirskich od jego pierwszych właścicieli, mimo że później przeszedł na własność Potockich. Najbardziej znaną i barwną postacią, która była z nim związana, jest Izabela Lubomirska, której zawdzięcza on swoją przebudowę oraz ogrody. W cenie biletu do zamku można zwiedzić zarówno budynek, pełen ciekawych komnat oraz sprzętów z czasów panowania w nim magnaterii, jak również ogrody oraz oranżerię. Warto z tego skorzystać, zwłaszcza kiedy sprzyja pogoda, i podziwiać zadbane aleje i roślinność.
Synagoga
W Łańcucie miała swoje miejsce zamieszkania i małą ojczyznę gmina żydowska, o czym świadczy istnienie synagogi. Została ona zbudowana jeszcze w 1761 roku. Na początku drewniana, następnie murowana, ale z drewnianym wyposażeniem. W czasie II wojny światowej została podpalona, ale zniszczeniu uległo tylko drewniane wnętrze. Po raz kolejny mogła być zniszczona kilka lat po wojnie, jednak udało się temu zapobiec. Co więcej, odnowiono budynek, odrestaurowano część wnętrz i obecnie synagoga funkcjonuje jako muzeum, w którym można obejrzeć zabytki kultury żydowskiej.
Muzeum Gorzelnictwa
Ciekawym obiektem, który warto odwiedzić, będąc w Łańcucie, jest Muzeum Gorzelnictwa. Znajduje się ono na terenie fabryki alkoholi POLMOS. Fabryka zajmująca się wyrobem likierów i alkoholu istniała jeszcze za Potockich, którzy byli jej właścicielami. Obecnie w muzeum można podziwiać różnego rodzaju zabytki, które są związane z tamtym okresem, w postaci listów, dyplomów, certyfikatów, zdjęć. Ciekawostką są różnego rodzaju butelki, których używano kiedyś oraz kolekcja alkoholi, które fabryka produkuje teraz. Dużym zainteresowaniem cieszą się również maszyny do wyrobu alkoholu. Niektóre już nieużywane, inne takie same, jak stosuje się współcześnie. Ze względu na to, że muzeum jest bardzo ciekawe, ale znajduje się na terenie ciągle działającej fabryki, na zwiedzanie należy umówić się wcześniej, najlepiej przez telefon.
Storczykarnia
Storczyki to piękne kwiaty, które zachwycają niejedną osobę. Tym ciekawsza jest wycieczka, gdy można obejrzeć ich imponującą kolekcję. To właśnie udaje się w Storczykarni, która znajduje się na terenie parku zamkowego. Jest to budynek, w którym wystawiane na widok publiczny i pielęgnowane są storczyki w różnych odmianach. Można je podziwiać, fotografować, a po trudach zwiedzania zarówno zamku, jak i samej Storczykarni można odpocząć w kawiarni, która znajduje się w budynku. Poza tradycyjnymi i znanymi storczykami, znajdują się w niej kwiaty wyhodowane z różnego rodzaju krzyżówek.