Co badanie języka mówi o naszym zdrowiu?

Opiekun artykułu: sniegos
Advertising
Co badanie języka mówi o naszym zdrowiu?

Co badanie języka mówi o naszym zdrowiu?

Język, dzięki któremu możemy mówić i poznawać różne smaki, może także służyć diagnozowaniu chorób. Kiedy pojawia się jakaś niedyspozycja, wygląd języka się zmienia, może pojawić się na nim opuchlizna albo nalot. Medycyna klasyczna korzysta czasem z tego narzędzia, znacznie większą wagę przywiązuje jednak do niego tradycyjna medycyna chińska. Zwraca ona uwagę na wygląd powierzchni języka, jego kształt i wielkość. Poszczególne obszary języka odpowiadają konkretnym narządom. Co badanie języka mówi o naszym zdrowiu, dowiesz się z tego artykułu.

Advertising
Advertising
  • Co powie lekarz, oglądając język pacjenta?

    Jeśli język zamiast różowej ma bladoszarą barwę, może to sygnalizować niedobór żelaza i anemię. Z kolei zasinienie języka świadczy o niedotlenieniu. Język silnie zaczerwieniony sugeruje problemy z pęcherzykiem żółciowym, natomiast jeśli zaczerwieniony jest tylko koniuszek języka, a resztę pokrywają czerwone plamki, może to oznaczać niedobór witamin z grupy B. Suchy i popękany język to częsty symptom cukrzycy. Równomierny biały nalot na języku pojawia się w przypadku infekcji bakteryjnej (jest typowy dla anginy).

  • Mapa języka w medycynie chińskiej

    W medycynie chińskiej wykorzystuje się odwzorowanie organów wewnętrznych w obszarze innych części ciała (na twarzy, podeszwie stopy czy małżowinie usznej). Poszczególne narządy można również zlokalizować na języku. Najsilniejszy związek z językiem ma żołądek odpowiedzialny za tworzenie nalotu. W przedniej części języka znajdują się pola serca i płuc, w centrum – żołądka, a dookoła – śledziony. Prawy brzeg języka reprezentuje pęcherzyk żółciowy, zaś lewy – wątrobę. Trzon języka odpowiada nerkom oraz jelitom (cienkiemu i grubemu).

  • Jak ocenia się wygląd języka w medycynie chińskiej?

    Wygląd języka badanej osoby porównuje się z wyglądem normalnego języka. Powinien on być bladoczerwony, gładki, bez pęknięć na powierzchni. Normą jest cienka warstwa białego, lekko wilgotnego nalotu na grzbiecie języka. Wszelkie odchylenia świadczą o jakiejś dysfunkcji.

    W badaniu języka zwraca się uwagę na jego kolor (odzwierciedla on stan organizmu), kształt (w tym rozmiary, wygląd powierzchni i ruchy języka), wilgotność, kolor i grubość nalotu na języku.

  • Ocena powierzchni języka

    Język popękany sygnalizuje zagrożenie udarem. Jeśli środkowa bruzda jest bardzo głęboka, jest to objaw nadkwasoty. Język podzielony na nieregularne jasne i czerwone pola występuje w przypadku awitaminozy, alergii oraz zakażeń grzybiczych.

  • Ocena barwy języka

    Język silnie przekrwiony występuje przy niedoborze witamin. Czerwony język to oznaka stresu. Charakteryzuje także osoby, ze skłonnością do otyłości lub starające się zrzucić wagę. Czerwony czubek języka jest typowy dla osób cierpiących na bezsenność i znerwicowanych, zaś zaczerwienienie brzegów informuje o problemach z wątrobą. Blady, prawie biały język to oznaka słabego serca lub anemii. Natomiast język zabarwiony czarno oznacza chorobę nerek.

  • Ocena nalotu na języku

    Pojawiający się jesienią nieco grubszy niż zwykle biały nalot jest oznaką przechłodzenia organizmu spowodowanego wolniejszą przemianą materii o tej porze roku. Z kolei nalot żółty wskazuje na przegrzanie ciała (występuje latem, po użyciu ostrych przypraw albo nadużywaniu kawy) lub chorobę wrzodową żołądka. Nalot brązowy jest charakterystyczny dla palaczy, świadczy o problemach z układem oddechowym i niedotlenieniu organizmu.

  • Ocena wielkości języka

    Język duży i napuchnięty występuje w przypadku problemów z sercem, śledzioną, nerkami, a także anemii. Może oznaczać także skłonność do tycia, obrzęków i nadmierną nerwowość. Z kolei mały język, nie dotykający podczas wysuwania kącików ust, znamionuje obniżoną odporność albo niedobory witamin i minerałów na skutek złego odżywiania.