10 sposobów na to, by stać się lepszym człowiekiem
10 sposobów na to, by stać się lepszym człowiekiem
To miło móc powiedzieć o sobie „jestem dobrym człowiekiem”. Aby było to prawdą, nie wystarczy być zwyczajnie w porządku, nie łamać prawa i nie naruszać zasad moralnych i społecznych. Wtedy można o nas jedynie powiedzieć, że nie jesteśmy źli. Na miano dobrego człowieka zasługuje ten, kto bezinteresownie robi coś dla innych. Nieraz naprawdę nie trzeba wiele. Przeczytaj artykuł, a poznasz 10 prostych sposobów na to, by stać się lepszym człowiekiem.
Sposób pierwszy: mów innym o swojej miłości
Kiedy ostatnio mówiłeś swojej żonie, że ją kochasz? A swojej matce? Dziecku? To, że kochamy drugą osobę, wydaje się takie oczywiste. Ale warto mówić o tym uczuciu. I to nie są sentymentalne bzdury, jak niektórzy mogą sądzić. Każdy pragnie usłyszeć, że jest kochany i potrzebny. Jak niewiele trzeba, by rozjaśnić świat drugiego człowieka i dać mu szczęście.
Sposób drugi: mów komplementy
Powiedzieć drugiej osobie, że ładnie dziś wygląda albo że zawsze jest bardzo elegancka, to nie jest duży wysiłek. A jak wiele dobrego może sprawić tych kilka prostych słów. Kobieta, której prawi się komplementy, staje się piękniejsza. Gdy mówią nam miłe rzeczy, wzrasta nasza samoocena. Czujemy się lepiej, nawet nasz system odpornościowy zaczyna pracować skuteczniej. Obdarowuj komplementami, ale jedynie szczerymi. Tylko takie mają moc.
Sposób trzeci: okaż wdzięczność
Okazywanie innym wdzięczności za to, co dla nas robią, jest pięknym zachowaniem. Wzmacnia to osoby, którym dziękujemy, ale nie tylko. Wyrażanie wdzięczności jest również ważne dla nas. Wzbogaca nas i czyni szczęśliwszymi ludźmi. Przecież dziękować mogą tylko ci, którzy zostali obdarowani.
Sposób czwarty: bądź dobrym słuchaczem
Czasem najcenniejszym darem, jaki możesz dać drugiemu człowiekowi, jest wysłuchanie go. A to tak niewiele kosztuje, tylko trochę twojego czasu. Najwyżej nie obejrzysz tego serialu w telewizji. Albo mniej czasu poświęcisz na grę. Pomyśl, że dzięki tobie ktoś poczuje się lepiej, odzyska radość, odnajdzie rozwiązanie dręczącego go problemu. Tak bardzo potrzebujemy, by ktoś nas wysłuchał, a tak niewielu słuchać potrafi.
Sposób piąty: poproś o wybaczenie
Przypomnij sobie, wobec kogo nie byłeś w porządku, skontaktuj się z tą osobą i poproś o wybaczenie. To może nie być łatwe, ale jak świetnie się potem poczujesz. Ucichną dręczące cię wyrzuty sumienia. A osobie, którą skrzywdziłeś, dajesz szansę wybaczenia tobie, co dla niej też ma ogromne znaczenie. Zachowywane w pamięci urazy jedynie nam szkodzą.
Sposób szósty: rozdawaj prezenty
Wszyscy lubimy drobne przyjemności i miłe niespodzianki. Prezent, którego się nie oczekiwało, dany naprawdę z serca, to ogromna radość. Nie musi to być nic wielkiego. Szczególnie cieszą drobiazgi, które ofiarodawca wykonał sam. Umiesz zrobić coś ładnego? Obdarowuj innych.
Sposób siódmy: pracuj dla społeczności
Warto zrobić coś dla innych. Możesz działać w wolontariacie, włączyć się w jakąś kampanię społeczną, współpracować z lokalnymi organizacjami, domami kultury, szkołami. Możliwości jest bardzo wiele. Od pomocy w zagospodarowaniu terenu twojego osiedla po wyprowadzanie psów w schronisku dla zwierząt.
Sposób ósmy: pomagaj organizacjom
Wspieraj organizacje pozarządowe, które pomagają ludziom i zwierzętom. Możesz podjąć pracę jako wolontariusz albo udzielać organizacji wsparcia finansowego. Pozyskiwane od darczyńców takich jak ty środki umożliwiają organizacjom prowadzenie ich statutowej działalności.
Sposób dziewiąty: pomagaj ludziom
Okazji do niesienia innym pomocy jest bardzo wiele. Rozejrzyj się wokół siebie. To nie tylko słynne przeprowadzanie staruszek przez jezdnię. Wiele osób potrzebuje pomocy, nieraz w drobnych i banalnych sprawach. Wystarczy to jedynie dostrzec i można uczynić czyjeś życie łatwiejszym.
Sposób dziesiąty: pamiętaj o potrzebujących
Na pewno masz w domu wiele rzeczy, których już nie potrzebujesz, przechowujesz je po prostu z przyzwyczajenia. A jest wiele osób, którym bardzo by się przydały, a nie mogą sobie ich kupić. Warto oddać innym rzeczy, których się już nie używa. To niewielki wysiłek, a dla kogoś ogromna pomoc.