Ćwiczenia fizyczne zimą – jakich zasad przestrzegać?

Opiekun artykułu: krzempek
Advertising
Ćwiczenia fizyczne zimą – jakich zasad przestrzegać?

Ćwiczenia fizyczne zimą – jakich zasad przestrzegać?

Mróz i śnieg to nie powód, aby rezygnować z aktywności fizycznej. Owszem, leżenie pod kocem na kanapie bywa bardziej kuszące niż zimno na dworze, jednak to właśnie ono może wspomóc organizm. Wykonując lekkie, przyjemne ćwiczenia nie tylko utrzymuje się prawidłową wagę, ale poprawia odporność organizmu, tak ważną w sezonie zimowym. Przed rozpoczęciem ćwiczeń warto pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym będą one przyjemnością i nie spowodują zachorowania.

Advertising
Advertising
  • Odpowiednie ubranie

    Odpowiednie ubranie

    Podstawą ćwiczeń w czasie zimy jest odpowiednie ubranie. Nie wystarczą jedynie getry oraz koszulka, jak latem. Koniecznie trzeba ubrać się warstwowo, tak żeby w razie potrzeby móc ściągnąć wierzchnią warstwę, ale nie zmarznąć. Bardzo dobrym rozwiązaniem do ćwiczeń zimowych jest zakupienie ubrań, które mają możliwość pochłaniania wilgoci. Jedną z możliwości jest bielizna termoaktywna. Dzięki temu nawet niewielka ilość potu nie stanie się przyczyną przeziębienia. Jeżeli na zewnątrz panuje większy mróz, nie należy zapominać o rękawiczkach oraz lekkiej czapce.

  • Niezbędna rozgrzewka

    Niezbędna rozgrzewka

    Niezależnie od tego, jaki rodzaj ćwiczeń zamierza się wykonywać, nie wolno zapominać o rozgrzewce. Jest ona koniecznością w czasie każdej pory roku, jednak gdy jest zimno, mięśnie mają tendencję do kurczenia się. Jeżeli rozpocznie się bieg albo jazdę na rowerze bez przygotowania, szybko pojawią się skurcze, a nawet bolesne naciągnięcia mięśni. Z tego powodu warto wykonać kilka skłonów, wymachów nogami, zatoczyć rękami koła lub zrobić kilka tzw. pajacyków, które przygotują organizm do większego wysiłku. Dzięki rozgrzewce poczuje się również przyjemne ciepło i zapomni się o zimowym chłodzie.

  • Odpowiednie ćwiczenia

    Odpowiednie ćwiczenia

    Wśród ćwiczeń, które można wykonywać na zewnątrz zimą, znajdują się przede wszystkim biegi, jazda na rowerze, nordic walking lub chód. Są one popularne również w czasie ciepłych miesięcy, jednak wtedy nie trzeba ograniczać się z tempem ich wykonywania. Zimą jest to wskazane. Lepiej zwolnić tempo i na rowerze jechać powoli oraz biegać truchtem zamiast sprintem. Dzięki temu do płuc nie będzie dostawał się nadmiar zimnego powietrza oraz nie dojdzie do nadmiernego pocenia się, które w warunkach zimowych wiąże się z ryzykiem zachorowania na grypę.

  • Ćwiczenia domowe

    Ćwiczenia domowe

    Nie dla każdego ćwiczenia na świeżym powietrzu, zwłaszcza zimą, to szczyt marzeń. W takiej sytuacji można skupić się na aktywności fizycznej we własnym domu. Żeby mieć większą motywację, warto zakupić DVD lub wyszukać na stronach internetowych wideo z ćwiczeniami. Zazwyczaj obejmują one od 15 do 30 minut aktywności, co wystarcza, aby pobudzić krążenie i zmniejszyć zimową ospałość. Jedyne, czego potrzeba do ich wykonywania, to trochę czasu, wygodny strój oraz butelka wody, ponieważ nawadnianie w czasie ćwiczeń jest tak samo istotne latem, jak i zimą. Jeśli wideo z ćwiczeniami to wciąż za mała motywacja, można zapisać się na siłownię, gdzie pod okiem instruktora będzie się ćwiczyło wszystkie partie ciała.