Podróż samochodem z psem – podstawowe zasady

Opiekun artykułu: bardzinski
Advertising
Podróż samochodem z psem – podstawowe zasady

Podróż samochodem z psem – podstawowe zasady

Ładna pogoda sprzyja przejażdżkom na łono natury. Wiele osób wykorzystuje pogodę oraz samochód do tego, żeby zabrać psa na dłuższą wyprawę na łąkę. Zwierzak może się wybiegać, zażyć świeżego powietrza. Jest to dobre przygotowanie dla zwierzaka przed dłuższą jazdą na wakacje.

Advertising
Advertising
  • Przyzwyczajenie do samochodu

    Przyzwyczajenie do samochodu

    Psy są różne i mają różne charaktery. Niektóre od razu pokochają jazdę samochodem, inne nie. Może pojawić się stres, zdenerwowanie, zwłaszcza w czasie pierwszej jazdy. Dlatego trzeba powoli przyzwyczajać zwierzaka do samochodowych wycieczek, najlepiej od momentu, gdy jest jeszcze młody. Dobrze jest zadbać o to, żeby jazda samochodem kojarzyła się psu z czymś przyjemnym. Jeżeli wsiadanie do auta będzie przez niego kojarzone wyłącznie z wizytą u weterynarza, będzie nerwowy, jeżeli z możliwością biegania po łące, z chęcią wsiądzie i prawdopodobnie nie będzie zdenerwowany.

  • Bez karmienia

    Pies nie powinien wsiadać do samochodu głodny, jednak nie można karmić go bezpośrednio przed jazdą. Stres związany z podróżą, ewentualna choroba lokomocyjna – częsta u szczeniaków – może spowodować wymioty. Im więcej pies będzie miał w żołądku, tym gorzej. Z tego samego powodu nie powinno się dokarmiać zwierzaka w trakcie jazdy, zwłaszcza że może się to przyczynić do złego samopoczucia psa.

  • Zabezpieczenie psa

    Zabezpieczenie psa

    Wybierając się w podróż z psem, trzeba pamiętać o zabezpieczeniu go. Jest to ważne dla bezpieczeństwa psa, kierowcy oraz pozostałych pasażerów. Nigdy nie powinno dojść do sytuacji, w której przestraszone zwierzę wskakuje na kolana właściciela. Mogłoby to skończyć się wypadkiem. Najlepiej zaopatrzyć się w specjalną klatkę dla psów, w której może on przetrwać bezpiecznie całą podróż. Trzeba dopasować ją do rozmiaru zwierzaka i wyłożyć czymś miękkim. Jeżeli pies jest bardzo duży lub źle znosi jazdę w klatce, można zakupić specjalną smycz, które nie pozwala psu ruszyć się poza tylne siedzenie.

  • Ważne postoje

    Gdy podróż trwa 15 – 30 minut, postój nie jest potrzebny, jednak gdy wyjeżdża się na wakacje na drugi koniec Polski, trzeba koniecznie zatrzymywać się, żeby pies mógł załatwić potrzeby fizjologiczne. Istotne jest również pamiętanie o posiadaniu butelki z wodą specjalnie dla psa i niewielkiej miseczki. Każdy postój, zwłaszcza gdy jest gorąco, powinien być związany z napojeniem zwierzaka.

  • Bezpieczeństwo psa

    Bezpieczeństwo psa

    Bezpieczeństwo psa w samochodzie to nie tylko klatka lub dobre zapięcie. Trzeba zadbać również o odpowiednią temperaturę. Najlepiej, aby nie przekraczała ona 20 stopni Celsjusza. Dobrze jest zasłonić okna specjalnymi nakładkami. W czasie jazdy z psem warto również ograniczyć muzykę, zwłaszcza głośną, ponieważ wpływa ona negatywnie na zwierzę.