Jak przetrwać podróż samolotem?

Opiekun artykułu: okostella
Advertising
Jak przetrwać podróż samolotem?

Jak przetrwać podróż samolotem?

Obecnie loty samolotem, nawet wewnątrzkrajowe, są uznawane za najszybszy i najwygodniejszy środek transportu. Dzięki samolotom kilkanaście godzin jazdy samochodem albo autobusem zmienia się w kilka godzin. Jednak nie każdy czuje się komfortowo, wsiadając do samolotu z myślą, że będzie wysoko nad ziemią przez dłuższy czas. Są osoby, które obawiając się lotu, rezygnują z niego, jednak nie trzeba tego robić, jeśli tylko będzie się odpowiednio przygotowanym do podróży.

Advertising
Advertising
  • Odpowiednie ubranie

    Odpowiednie ubranie

    Jak do każdej podróży, tak i do lotu samolotem należy przygotować luźne ubranie. Wystrojenie się nie jest najlepszym pomysłem, zwłaszcza w czasie długich lotów oraz związanej z nimi odprawy i czekania na lotnisku. Elegancki strój szybko stałby się niewygodny. Z tego powodu lepiej założyć coś wygodnego i swobodnego. Nie należy także ograniczać się do jednej cienkiej warstwy, nawet jeśli podróżuje się latem. Klimatyzacja w samolotach działa i potrafi wyziębić pokład, dobrze jest posiadać na taką okazję sweter i bluzkę z długim rękawem. Zawsze lepiej coś z siebie zdjąć, gdy temperatura będzie za wysoka, niż drżeć z zimna przez kilka godzin.

  • Choroba lokomocyjna

    Choroba lokomocyjna

    Dyskomfort spowodowany podróżą nie dotyczy jedynie komunikacji naziemnej. Mdłości i złe samopoczucie towarzyszą niektórym także w samolocie. Jeżeli jest się jedną z osób, których to dotyczy, lepiej zawczasu przedsięwziąć odpowiednie środki. Wiąże się z tym wypoczynek przed podróżą, czyli przynajmniej 7 godzin snu. Dzięki temu łatwiej będzie znieść zmiany temperatury i ciśnienia w trakcie lotu, a objawy choroby nie będą tak uciążliwe. Warto również zrezygnować z ciężkich potraw przed wylotem, zamieniając je na lekki posiłek oraz tabletkę. Powinien to być łagodny proszek, który nie będzie powodował nadmiernej senności ani otępienia. Jeżeli miejsca w samolocie nie są przypisane do biletu, wówczas dobrze jest wybrać to bliżej skrzydła, gdyż w tym miejscu turbulencje są najmniejsze.

  • Picie i jedzenie

    Picie i jedzenie

    W czasie lotu nie należy całkowicie rezygnować z jedzenia i picia, zwłaszcza z tego drugiego. Gdy leci się powyżej dwóch godzin, zazwyczaj jeden posiłek jest w cenie biletu, jest on jednak podawany po pewnym czasie od wylotu. Żeby opanować zdenerwowanie i zająć czymś ręce, dobrze jest mieć przy sobie tabliczkę czekolady lub niewielkie opakowanie orzeszków albo suszonych owoców. Na pokład można wnieść małe ilości takich rzeczy, podobnie jak określoną ilość wody w butelce. Warto z tego skorzystać, gdyż dobrze nawodniony organizm lepiej zniesie trudy lotu.

  • Ważny relaks

    Ważny relaks

    Żeby łatwiej znieść długą podróż, najlepiej się zrelaksować. W wielu samolotach udostępniane są filmy, jednak można zaopatrzyć się również we własne formy rozrywki – książki, magazyny, muzykę na mp3 lub mp4. Relaks przy ulubionej muzyce nie tylko pomoże opanować zdenerwowanie samym lotem, ale przede wszystkim spowoduje, że nie będzie się on dłużył oraz uprzyjemni go. Tego rodzaju relaks urozmaicić można wstaniem z fotela i krótkim spacerem po pokładzie, dzięki czemu poprawi się krążenie krwi i nie będą doskwierać bóle ani skurcze nóg.