W jaki sposób wybrać dobrą grę planszową?

Opiekun artykułu: netusia
Advertising
W jaki sposób wybrać dobrą grę planszową?

W jaki sposób wybrać dobrą grę planszową?

Przez jakiś czas, na fali gier internetowych, wydawało się, że gry planszowe odejdą na zawsze w niepamięć. Nic bardziej mylnego. Podobnie jak książki nie zostały wyparte przez e-booki, tak gry online nie wyparły gier planszowych, które odzyskują obecnie popularność. Renesans przezywają zarówno sprawdzone planszówki, takie jak Monopol lub Chińczyk, jak i całkowicie nowe, atrakcyjne wydania.

Advertising
Advertising
  • Gdzie kupić?

    Gdzie kupić?

    Nie trzeba szukać specjalistycznych sklepów z grami planszowymi, chociaż zdarzają się takie i mają największy wybór. Niestety, nie są dostępne w każdym mieście. Na szczęście równie dobrze sprawdzają się supermarkety, w których istnieją dobrze zaopatrzone działy z grami planszowymi. Niektóre są znane, inne mniej. Jeżeli nie wie się dokładnie, czego się szuka, można poprosić sprzedawcę o poradę. Zaproponuje on grę zgodną z wymaganiami lub najpopularniejszą z dostępnych. Innym sposobem wyboru i zakupy gry są sklepy internetowe. Ze względu na to, że gry planszowe nie są towarem pierwszej potrzeby, bywają drogie. W sklepach online można znaleźć nie tylko ciekawe tytuły, ale i korzystne ceny.

  • Liczba graczy

    Liczba graczy

    Wybierając grę, warto wziąć pod uwagę, ile osób będzie chciało w nią grać, ile może, ilu domowników lub przyjaciół lubi tego rodzaju zabawy. Jest to istotne, ponieważ są gry przeznaczone dla kilku osób, a są takie, w które grają tylko dwie. Nie byłoby miłe rozłożyć w towarzystwie grę, w której uczestniczy tak niewielu graczy. Dlatego jeżeli lubi się spotkania towarzyskie, a gra planszowa ma je urozmaicić, powinna być jedną z tych, w których z powodzeniem może wziąć udział 4 – 5 graczy naraz.

  • Tematyka gry

    Tematyka gry

    Poza liczbą graczy ważna jest tematyka gry. Nie każdy lubi to samo, a wybór jest wyjątkowo duży. Można zdecydować się na gry logiczne, planszowe gry przygodowe, gry fantasy oparte na popularnych filmach lub serialach, np. „Grze o tron”. Niektóre gry wzbudzają wiele emocji i mogą prowadzić do interakcji i kłótni również poza nią. W związku z tym warto dopasować grę do temperamentu graczy tak, żeby nie dochodziło do spięć. Gra ma być przede wszystkim zabawą i rozrywką, a nie powodem do kłótni. Istnieją gry, które polegają na zdobywaniu określonej liczby punktów, na zbieraniu pieniędzy, owoców – słynne „Scrabble”, które są jedną z popularniejszych gier towarzyskich oraz „Monopol”, który mimo upływu lat cieszy się zainteresowaniem. Często wybór gry znanej z dzieciństwa budzi sentyment i uprzyjemnia granie.

  • Czas gry

    Czas gry

    Tak, jak można wybrać różną tematykę gry, tak można wybrać różny czas jej trwania. Istnieją gry, które układa się kawałek po kawałku, w miarę rozwoju gry, która może trwać nawet kilka godzin. Taka wersja jest najlepsza dla pasjonatów gier, którzy mają możliwość rozłożenia jej, grania długo, a następnie pozostawienia jej w nienaruszonym stanie do następnego razu. Popularniejsze są gry kilkuminutowe, które polegają na prostych zadaniach i mają proste zasady, lecz można je powtarzać w nieskończoność, runda po rundzie, dopóki gracze nie zmęczą się zabawą.