Jak sobie poradzić z uzależnieniem od gier komputerowych?
Jak sobie poradzić z uzależnieniem od gier komputerowych?
Nie jest trudno rozpoznać osobę uzależnioną od gier komputerowych. Nie ma czasu na nic i dla nikogo, prawie całą dobę spędza w świecie wirtualnym. Zaniedbuje rodzinę, obowiązki zawodowe, naukę. Spędza przy klawiaturze całe noce. Odżywia się nieregularnie, nie wychodzi na zewnątrz, zamyka w swoim pokoju, gdzie panuje nieopisany bałagan. Nie dba o swój wygląd i higienę osobistą – szkoda jej na to czasu, musi przecież osiągnąć kolejny poziom w ulubionej grze. Silne uzależnienie może doprowadzić nawet do skrajnego wycieńczenia gracza i śmierci. Jest chorobą, którą można i trzeba leczyć. Jak sobie poradzić z uzależnieniem od gier komputerowych, dowiesz się z tego artykułu.
Określenie problemu
Jak w przypadku każdego innego uzależnienia, pierwszy krok, bez którego wyleczenie jest niemożliwe, to zdanie sobie sprawy z tego problemu. Dopóki gracz nie przyzna, że jest uzależniony, nie można mu pomóc. Jest to trudne, wymaga wsparcia osób bliskich, często również terapeuty. Ale jeśli zależy nam na danej osobie, nie możemy zrezygnować, nawet jeśli spotkamy się z niechęcią czy agresją.
Czy radykalne rozwiązania są skuteczne?
W przypadku uzależnień takich jak alkoholizm, narkomania czy niektórych uzależnień behawioralnych, np. hazardu, należy zastosować radykalne metody – całkowitą abstynencję. W przypadku uzależnienia od gier komputerowych problem jest dość złożony. Uniemożliwienie dostępu do Internetu czy komputera nie rozwiązuje sprawy, uzależniona osoba znajdzie go gdzie indziej. Może również wpaść w depresję. Leczenie powinno być prowadzone przy wsparciu wykwalifikowanego terapeuty, a nie za pomocą radykalnych rozwiązań. Poza tym należy pamiętać, że komputer jest dziś po prostu narzędziem, koniecznym do pracy, nauki, a nawet zwykłego płacenia rachunków czy robienia zakupów.
Najważniejsza jest terapia
Uzależnienie od gier komputerowych sklasyfikowano jako chorobę. Jest groźne. Aby je wyleczyć, konieczne jest wsparcie terapeuty oraz grupy terapeutycznej. Tylko w ten sposób można naprawdę pomóc osobie uzależnionej. Czasem potrzebna może być także terapia farmakologiczna, a leki może przepisać jedynie lekarz.
Trzeba zmienić styl życia
Nie ma sensu leczenie uzależnienia, jeśli problem, który je tak naprawdę spowodował, pozostanie nierozwiązany. Szczęśliwi i spełnieni ludzie nie zamykają się w wirtualnym świecie. Konieczna jest zmiana stylu życia. Trzeba zadbać o nawiązanie relacji z ludźmi w prawdziwym świecie, a także o zdrowie. Doskonałym rozwiązaniem jest uprawianie jakiegoś sportu czy po prostu aktywność ruchowa na świeżym powietrzu – spacery, bieganie, jazda na rowerze. Pomóc może także rozwijanie zainteresowań i odnalezienie własnej pasji.
Dyscyplina jest konieczna
Trzeba zapanować nad komputerem i tym, co ma do zaoferowania. Powinno się zapisywać przebieg kolejnych sesji. Czy nie trwały dłużej, niż planowaliśmy i czy wykonywaliśmy te czynności, które były naszym zamiarem? Pomóc może odinstalowanie gier z dysku komputera, ale pamiętajmy o bogatej ofercie gier sieciowych. Są one bardzo dużym zagrożeniem. Za każdym razem, gdy siadamy do komputera, powinniśmy być czujni – bardzo łatwo jest się ponownie uzależnić od gier.