Uprawa jaśminowca – krok po kroku
Uprawa jaśminowca – krok po kroku
Jaśminowiec, często błędnie nazywany jaśminem (który należy do zupełnie innej rodziny) to często spotykany krzew ozdobny, łatwy w uprawie i bardzo wytrzymały, szczególnie polecany dla początkujących ogrodników. Kwitnie na początku lata, niektóre odmiany już w maju, a jego kremowobiałe kwiaty mają piękny, silny zapach. Ciemnozielone owalne liście również są bardzo dekoracyjne. Krzewy ładnie się rozrastają, a niektóre odmiany osiągają wysokość 3 metrów. Najbardziej popularny jest jaśminowiec wonny, którego nazwa jest jednak często nadużywana, a on sam jest wypierany przez inne gatunki oraz ich mieszańce.
Stanowisko i wymagania glebowe
Jaśminowiec potrzebuje stanowiska słonecznego lub półcienistego, ale lepiej kwitnie w słońcu. Krzewy te na ogół tolerują nawet słabe podłoże, byle nie było za bardzo przesuszone ani zbyt kwaśne. Lepiej jednak rozwijają się na ziemi żyznej i ładnie się wtedy rozrastają. Jaśminowiec jest mrozoodporny, poza tym znosi zanieczyszczenia powietrza i można go uprawiać z powodzeniem w dużych miastach.
Zasady pielęgnacji
Jaśminowce są bardzo odporne, ale nie należy dopuszczać do silnego przesuszenia podłoża. W okresach suszy trzeba krzewy podlewać, a ziemię wokół nich warto wyściółkować korą ogrodniczą, aby zapobiec nadmiernemu parowaniu wody z gleby. Krzewy można zasilać raz w roku niewielką ilością nawozu wieloskładnikowego, wtedy się ładnie rozrastają. Zbyt duża ilość składników pokarmowych powoduje jednak, że roślina wytwarza dużo odrostów korzeniowych kosztem kwiatów. Tak więc lepiej nie nawozić tych krzewów, które tolerują uboższe gleby, niż przesadzić z ich zasilaniem. Na zimę nie trzeba jaśminowców okrywać, gdyż są mrozoodporne.
Zastosowanie
Jaśminowce sadzi się pojedynczo, w szpalerach lub w grupach, nadają się także na żywopłoty. Te rozłożyste krzewy doskonale prezentują się w dużych ogrodach, ale odmiany karłowate można uprawiać w małych ogródkach. Kwitnące gałązki jaśminowca wstawione do wazonu pięknie pachną i są ozdobą wnętrza.
Rozmnażanie jaśminowca
Jaśminowce bardzo łatwo rozmnaża się przez odrosty korzeniowe. Krzewy te wytwarzają ich dużo i wskazane jest oddzielanie ich od rośliny macierzystej, by jej nie osłabiać. Robi się to jesienią lub na wiosnę. Pędy po oddzieleniu sadzi się w nowym miejscu. Drugi sposób to rozmnażanie przez półzdrewniałe sadzonki pędowe pobierane latem.
Przygotowywanie sadzonek
Sadzonki powinny mieć zdrewniałą dolną część i 2 – 3 węzły. Wkładamy je do wody na około pół godziny. W tym czasie przygotowujemy podłoże. Sadzonki przycinamy pod dolnym oraz nad górnym węzłem i usuwamy dolne liście. Przed zasadzeniem w doniczce zanurzamy końcówki sadzonek w ukorzeniaczu.