Tuje Szmaragd – przycinanie

Opiekun artykułu: ciezarek
Advertising
Tuje Szmaragd – przycinanie

Tuje Szmaragd – przycinanie

Tuje, czyli żywotniki, to bardzo popularne w naszych ogrodach rośliny, najczęściej tworzące żywopłoty. Tuje są zimozielone, a więc zdobią ogrody także zimą. Dzięki istnieniu wielu odmian o rozmaitym pokroju (np. kuliste, stożkowate, kolumnowe), barwie czy wielkości łatwo można znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Najczęściej spotykane są żywotnik zachodni, żywotnik wschodni oraz żywotnik olbrzymi. Bardzo popularne są odmiany żywotnika zachodniego sadzone na żywopłot, tuja Brabant oraz tuja Szmaragd o charakterystycznym, szmaragdowym ubarwieniu.

Advertising
Advertising
Ostrzeżenia:

Począwszy od sierpnia, przycinanie tui nie jest wskazane, gdyż roślina musi mieć czas na zabliźnienie się miejsc po cięciu. Zbyt późne cięcie tych krzewów może spowodować, że wymarzną.

  • Jak przycinać tuje?

    Jak przycinać tuje?

    To, jak przycinamy tuje, zależy od ich przeznaczenia oraz zasadzonej odmiany. Bardzo regularnie należy przycinać tuje posadzone na żywopłot. Kilka razy w sezonie tnie się również tuje tworzące ogrodowe rzeźby. Tuje rosnące pojedynczo jako tzw. solitery nie wymagają tak częstego przycinania. Trzeba usuwać przemarznięte pędy, a poza tym cięcie tych roślin przyczynia się do ich lepszego rozkrzewienia oraz zagęszczenia.

  • Dlaczego trzeba przycinać tuje?

    Tuje przycina się z kilku powodów. Przede wszystkim ważne jest nadanie im określonego kształtu (tuje rosnące w żywopłocie oraz rzeźby ogrodowe). W takim przypadku przycinamy 2 – 3 razy w sezonie. Po drugie, należy utrzymać ich wielkość, a więc przycinanie jest potrzebne wtedy, gdy za bardzo urosną. Dotyczy to zwłaszcza soliterów. Poza tym cięcie służy do regulacji krzewu (usuwa się uszkodzone i martwe pędy) oraz powoduje jego silniejszy wzrost.

  • Kiedy przycinamy tuje?

    Pierwszy raz przycinamy na wiosnę (przed rozpoczęciem wegetacji) tuje, które mają rok lub więcej i osiągnęły wysokość półtora metra. Tuje rosnące na żywopłot tniemy 2 – 3 razy w sezonie, na przykład na przełomie marca i kwietnia, w czerwcu i pod koniec lipca. Tuje można jeszcze przycinać w sierpniu, ale nie później, gdyż wtedy roślina nie zdążyłaby przygotować się do zimy – muszą zdrewnieć młode pędy.

  • Jak przycinać tuje?

    Jak przycinać tuje?

    Pierwsze cięcie wiosenne polega na skróceniu pędów o połowę lub jedną trzecią i całkowitym usunięciu pędów martwych. W czerwcu również skracamy pędy tak, jak za pierwszym razem. Podczas ostatniego cięcia skracamy pędy już tylko o 1 – 2 cm, co ma spowodować intensywny rozrost krzewu.

  • Narzędzia

    Ważne jest, aby do przycinania tui używać właściwych narzędzi. Można używać ręcznego sekatora albo (dla wyższych krzewów) nożyc do gałęzi. Jeśli mamy spory żywopłot, możemy zaopatrzyć się w akumulatorowe nożyce do cięcia.