Strach dziecka przed wizytą u lekarza

Opiekun artykułu: wlocze
Advertising
Strach dziecka przed wizytą u lekarza

Strach dziecka przed wizytą u lekarza

Nawet w nas, dorosłych wizyta u lekarza budzi niepokój. Należy więc pamiętać, żeby przed osobistymi wizytami lekarskimi w jak największym stopniu opanować stres. Od naszego zachowania będzie w dużej mierze zależało nastawienie dziecka przed wizytą u lekarza i w trakcie wizyty.

Advertising
Advertising
Ostrzeżenia:

Nigdy nie strasz dziecka lekarzem ani szpitalem!

  • Kilka rad

    * Na wizytę z dzieckiem umów się rano, aby nie było zmęczone po dniu spędzonym np. w przedszkolu.

    * Z góry powiedz dziecku, z jakiego powodu idziecie do lekarza i na czym będzie polegała wizyta oraz badanie.

    * Nie mów dziecku o bólu.

    * Zapewnij dziecko, że przez cały czas trwania wizyty będziesz z nim.

    * Do lekarza zabierzcie zabawkę bądź książeczkę, co zajmie czas w poczekalni.

    * Niech dziecko zabierze ze sobą swojego „towarzysza dzieciństwa”: misia-przytulankę, ulubioną maskotkę.

  • Zabawa w lekarza

    Zabawa w lekarza

    Zabawa w lekarza, gdzie dziecko odgrywa zarówno rolę pacjenta, jak i doktora to dobry sposób na zaznajomienie go z tym, co może je czekać podczas wizyty. W zabawie operujemy słowami zrozumiałymi dla dziecka, a na wszelkie jego pytania odpowiadamy wyczerpująco i z dużym wyczuciem. Ważne, aby dziecko wiedziało, że nie tylko ono chodzi na wizyty lekarskie, powiedzmy mu, że będą tam również inne dzieci.

  • Rozmowa o chorobach i zdrowiu

    Przedstawmy dziecku podczas rozmowy kwestię chorób, zdrowego odżywiania, witamin, organów człowieka, bakterii. Wszelkie dostarczone na ten temat informacje pozwolą mu zrozumieć sens wizyt lekarskich. Uświadomione dziecko będzie miało znacznie mniej obaw i mniej będzie się niepokoiło. Znając swój organizm, łatwiej mu będzie powiedzieć Ci, co je boli. Gabinety lekarskie dla dzieci są obecnie przyjazne dla małych pacjentów. Dziecko po wizycie dostaje z reguły drobny prezent w postaci naklejki, kolorowanki, tatuażu od lekarza. Warto nadmienić dziecku o tym, że jego dzielność w gabinecie na pewno zostanie nagrodzona. W przeciwnym wypadku zrób to Ty. Choćby drobnostką daj dziecku do zrozumienia, że jest to nagroda za to, że było dzielne w czasie wizyty.

  • Pochwal swoje dziecko

    Pochwal swoje dziecko

    Po wizycie lekarskiej pochwal swoje dziecko, jeżeli odpowiednio się zachowało, walczyło ze stresem, nie płakało i było dzielne. Gdy jednak maluchowi nie udało się nie bać, nie gań go za to. Wytłumacz i przypomnij mu wizytę, spytaj, czego najbardziej się bało. W odpowiedni sposób wszystko wyjaśnij i wspólnie ustalcie plany na kolejny raz. W takim przypadku słowa pocieszenia będą najlepszym lekarstwem na smutek małego pacjenta.