Jak się przygotować do wizyty u lekarza?
Jak się przygotować do wizyty u lekarza?
Dobrze jest, gdy lekarz jest w stanie poświęcić Ci podczas wizyty chociaż 20 minut. Zdarza się jednak, że wizyta u lekarza w przychodni trwa znacznie krócej. Nawet 20 minut względem Twoich pytań, obaw i dylematów niejednokrotnie wydaje się zbyt krótkim czasem, by poczuć się usatysfakcjonowanym lekarską wizytą. Dlatego bardzo ważne jest, byś była do niej dobrze przygotowana. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu nie wyjdziesz z gabinetu z niedosytem.
Do lekarza załóż wygodne ubranie, które szybko zdejmiesz i nie będzie Cię krępowało podczas wizyty.
Co musisz mieć przy sobie?
Wybierając się do lekarza, nie możesz zapomnieć o podstawowych dokumentach, dzięki którym zostaniesz zarejestrowana do lekarza i będziesz mogła przedstawić mu stan swojego zdrowia. Musisz mieć zatem dowód ubezpieczenia, wyniki badań, historię choroby i ewentualne wypisy ze szpitala. Przygotuj sobie również kartkę, na której spiszesz to, o co chcesz lekarza zapytać.
Co zanotować na kartce?
Na kartce musisz spisać wszystkie nękające cię dolegliwości, to, od kiedy się pojawiły i z jaką częstotliwością występują. Zanotuj, jakie leki stosowałaś na własną rękę. Dokładnie opisz ból, który Ci dolega, gdzie jest on zlokalizowany i jaki ma charakter (napadowy, pulsujący, tępy czy przeszywający). W swoich notatkach musisz uwzględnić również to, jakie suplementy diety stosujesz, czy prowadzisz obecnie jakąś dietę oraz choroby, które występują w twojej rodzinie.
Jak zacząć?
Wchodząc do gabinetu, przejdź od razu do rzeczowej rozmowy. Nie krępuj się, jeżeli nie zrozumiesz słów lekarza, spytaj ponownie i poproś o dokładniejsze wytłumaczenie. Jeżeli masz przejść operację, dokładnie o nią zapytaj. W jakim czasie powinnaś się jej poddać, czy istnieje jakieś ryzyko zabiegu i czy nie ma innego wyjścia. Pamiętaj, że zawsze możesz skonsultować się z innym lekarzem, by mieć pewność co do postawionej diagnozy. Jeżeli chorujesz na coś przewlekle, nie zapomnij powiedzieć tego na wizycie. Leczenie, które zastosuje lekarz, musi być oparte o całkowity obraz stanu Twojego zdrowia.
Recepty
Bez nich nie obejdzie się żadna wizyta u lekarza. Zanim wyjdziesz z gabinetu, dobrze je przejrzyj. Muszą bowiem posiadać podpisy, pieczątki, sposób refundacji oraz datę. Bez tego recepta nie zostanie zrealizowana w aptece, a Ty będziesz musiała wrócić do gabinetu. W przypadku nowych leków, których jeszcze nigdy nie stosowałaś, spytaj o skutki uboczne, czas leczenia oraz możliwe interakcje z lekami, które obecnie stosujesz.