Jak przygotować się do tomografii?
Jak przygotować się do tomografii?
O tomografii słyszał obecnie każdy, jak również każdy wie, że wykonuje się ją urządzeniem o nazwie tomograf, które jest bardzo nowoczesną formą rentgena połączonego z komputerem. Umożliwia to natychmiastowe pokazanie wyników i przedstawienie tego, co znajduje się wewnątrz ciała – zakrzepów, torbieli, guzów nowotworowych, jeśli istnieją. Zlecenie na tomografię otrzymuje się zazwyczaj, gdy istnieje konieczność dokładnego przyjrzenia się wybranemu miejscu organizmu lub całemu. Taka sytuacja może wydarzyć się w każdej chwili, dlatego dobrze jest wiedzieć, jak się przygotować do badania.
Napoje i jedzenie
Tomografia jest jednym z badań, które wymagają pewnego ograniczenia w przyjmowaniu płynów oraz jedzenia przed jej wykonaniem. Zazwyczaj nie należy spożywać posiłku na 6 godzin przed przystąpieniem do badania oraz przez 3 godziny przed badaniem nie należy nic pić. Wymagania co do jedzenia oraz picia mogą się zmienić w przypadku niektórych badań, konkretnych elementów ciała – przy tomografii miednicy należy dzień przed zażyć środek przeczyszczający, natomiast badanie niektórych stawów, np. kolanowych, nie wymaga ograniczenia posiłków. Są także badania, które wymagają lepszego nawodnienia organizmu, dotyczy to tomografii jamy brzusznej. Przed przystąpieniem do badania konieczne jest – niemal tuż przed badaniem – wypicie 1,5 litra wody.
Ubiór do tomografii
Zanim przystąpi się do badania, niezbędne jest przygotowanie się również pod kątem stroju. Przede wszystkim konieczne jest pozbycie się przed wejściem do sali z urządzeniem wszystkich metalowych elementów, jakie ma się na sobie: kolczyków, spinek, oprawek okularów, paska. Dodatkowo przed wejściem na salę trzeba także pozostawić na zewnątrz karty magnetyczne oraz telefon.Ubrania nie trzeba pozbywać się w całości – wystarczy zdjąć buty – jednak dla własnej wygody dobrze jest ubrać się dość luźno.
Zanim dojdzie do badania
Na badanie nie tylko wchodzi się i już. Zanim przejdzie się do tomografii, trzeba pokazać lekarzowi aktualne wyniki badań, które pozwolą mu ocenić stan zdrowia, zobaczyć, czy badanie nie będzie niebezpieczne dla pacjenta, jak również czy nie będzie potrzebny kontrast. Może on być podany tylko tym osobom, które nie mają na niego uczulenia ani nie posiadają niewydolności nerek.
Komu nie można robić tomografii?
Pomimo że tomografia to badanie wykonywane przez maszynę, nie może być stosowane u każdego. Dotyczy to przede wszystkim kobiet w ciąży. W czasie I trymestru istnieje bezwzględny zakaz wykonywania tomografii, natomiast w dwóch kolejnych jest to możliwe tylko w wyjątkowych przypadkach. Wiąże się to z zagrożeniem dla płodu, jakie niesie ze sobą duża ilość promieniowania rentgenowskiego, które uaktywnia się podczas badania. Na tomografię z kontrastem nie powinny być też kierowane osoby mające problemy z tarczycą, astmą albo problemy z krążeniem, ponieważ może im to poważnie zaszkodzić. Z tego powodu zawsze, gdy lekarz zasugeruje wykonanie badania, konieczne jest powiedzenie mu, na jakie schodzenia cierpi się aktualnie.