Skuteczne przygotowanie do egzaminu
Skuteczne przygotowanie do egzaminu
Egzaminy są czymś naturalnym na studiach. Gdy nadchodzi sesja, wiadomo, że trzeba będzie zwiększyć wysiłek i przygotować się do nauki. W zależności od kierunku i samego wykładowcy egzaminy mogą być pisemne lub ustne. Niezależnie od ich formy wymagają one odpowiedniego przygotowania się i opanowania materiału, nieraz obszernego. Pojawia się wówczas niepokój, że nie wszystko zdoła się przygotować, przeczytać i zapamiętać.
Czas nauki
Jeżeli nauczenie się materiału zostanie pozostawione na ostatnią chwilę, jest prawdopodobne, że do głowy niewiele wejdzie. Jeśli więc zna się termin egzaminu, wówczas można z powodzeniem rozplanować czas niezbędny na naukę. Może to być tydzień przed, może być dwa tygodnie przed terminem, w zależności od tego, jakie ma się tempo przyswajania wiedzy. Jest to jednak standardowy czas, w którym można opanować materiał w takim stopniu, żeby czuć się pewniej, wchodząc na egzamin. Ze względu na to, że sesja to nie tylko jeden egzamin, nie zawsze ma się dość czasu, wtedy trzeba skupić się na efektywnym wykorzystaniu tego, który się ma. W związku z tym warto podzielić dobę na czas do nauki i czas na odpoczynek, o który również należy dbać, gdy trwa sesja.
Miejsce nauki
Każdy ma nie tylko inny styl uczenia się, ale inne potrzeby związane z miejscem. Niektórzy lubią uczyć się w czytelniach, więc powinni wiedzieć, w jakich godzinach mogą z nich korzystać, inni wolą ciche miejsce we własnym pokoju z porządkiem na biurku. Jeszcze inni lubią mieć wokół dużo przestrzeni, ponieważ ucząc się, spacerują z notatkami w dłoni. Dlatego tak ważne jest dostosowanie miejsca do swoich potrzeb. Przynosi to polepszenie koncentracji i łatwiejsze opanowanie materiału.
Skup się!
Najciężej jest zacząć naukę. O tym wie każdy, kto musiał przygotowywać się do egzaminów. Wszystko wokół rozprasza, więc trzeba się od tego odciąć. Jeżeli komputer nie jest niezbędny do nauki, lepiej wyłączyć go i odstawić na bok. Jeżeli radio i muzyka przeszkadzają, wyłączyć je lub włożyć do uszu stopery, żeby blokowały dźwięki z zewnątrz. Natomiast jeśli traktuje się muzykę jak pomoc, wtedy dobrze zadbać o słuchawki i nieinwazyjne dźwięki, a zaraz po tym skupić się na czytaniu notatek.
Przekąski
W czasie nauki wszystko jest dobrym pretekstem, żeby się oderwać od tego, co ma się przed oczami, więc żeby nie wstawać i nie wychodzić z pokoju, lepiej zawczasu przygotować sobie miskę z przekąskami do chrupania oraz butelkę wody lub dzbanek herbaty. Oszczędzi to czas, który marnuje się na bezcelowe chodzenie z pokoju do kuchni, a do tego pozwoli się lepiej skupić, natomiast chrupanie herbatników albo marchewki wpłynie dodatnio na skoncentrowanie się na notatkach. Uniknie się też rozpraszającego głodu.
Powtarzaj i powtarzaj
Sukcesem nauki jest powtarzanie wiedzy. Notatki, tematy z książek, prezentacje w zależności od przedmiotu trzeba czytać kilka razy, żeby przyswoić zawarte w nich informacje. Nie oznacza to tylko uczenia się na pamięć podanych zagadnień, lecz także czytanie ze zrozumieniem. Po tym jak wydaje się, że już opanowało się materiał, dobrze zrobić sobie piętnastominutową przerwę i powtarzać znowu. I tak kilka razy do dnia przed egzaminem, kiedy to lepiej skończyć naukę wcześniej i wyjść na odświeżający spacer.