Jak opanować nerwy przed egzaminem?
Jak opanować nerwy przed egzaminem?
Niezależnie od tego, czy jest to pierwszy egzamin, czy kolejny, większość osób odczuwa zdenerwowanie z nim związane. Pytania, czy dobrze pójdzie, czy nie, jakie będą pytania, czy zdąży się na wszystkie odpowiedzieć lub czy wykładowca nie zapyta o nic podchwytliwego, determinują zarówno poziom nauki, jak i samopoczucie. Wiąże się to przede wszystkim z tym, że im bliżej egzaminu, tym większe zdenerwowanie. Aby nie spowodowało ono niemożności skupienia się w czasie egzaminu, dobrze znaleźć sposób na opanowanie nerwów.
Przygotuj się
Zdenerwowanie będzie mniejsze, jeśli będzie się miało świadomość, że na przygotowanie się do egzaminu poświęciło się odpowiednią ilość czasu. Nawet jeżeli nie będzie się umiało wszystkiego idealnie i jakieś drobiazgi wypadną z pamięci, świadomość, że przygotowywało się do tego dnia, korzystało z notatek, książek i innych źródeł wiedzy, potrafi dodać pewności siebie. Oznacza, że coś się potrafi, a więc przynajmniej na część pytań będzie się umiało poprawnie odpowiedzieć. Nawet jeśli nie eliminuje to zdenerwowania – które jest naturalne przed takimi wydarzeniami – całkowicie, zmniejsza je i czyni motywującym do pokazania swojej wiedzy na tyle, żeby zdać na pozytywną ocenę.
Odetchnij
Niektórzy do ostatniego dnia starają się wykorzystać czas i uczyć, uczyć i powtarzać. Dla wielu osób jest to sposób na upewnienie siebie, że im się uda, jednak przeciążony nauką mózg może zawieść w najważniejszym momencie. Żeby opanować zdenerwowanie przed egzaminem i dać możliwość poukładania się wiedzy w głowie, warto zamknąć wszystkie podręczniki i zeszyty z notatkami, wybrać się na spacer, posłuchać relaksującej muzyki, zjeść lekką, dobrą kolację, która nie obciąży ani żołądka, ani głowy. Jednak najbardziej ceniony jest spacer, który pozwoli na dotlenienie organizmu, a przede wszystkim uspokoi. Spacerowanie wolnym krokiem po parku lub innym ciekawym miejscu sprawia, że zapomina się o nadchodzącym egzaminie, można spojrzeć na czekające wyzwanie z dystansem i wrócić do domu z bardziej komfortowym samopoczuciem. Jeśli nie ma się możliwości wyjść na dłuższy spacer, warto wykonać kilka ćwiczeń oddechowych, ponieważ w dobrze dotlenionym ciele mniej zdenerwowany duch.
Zdrowy sen
Odpowiednie wyspanie się przed egzaminem w znaczący sposób wpływa nie tylko na stan wiedzy, ale również na zdenerwowanie. Wielu studentów w trakcie nauki zarywa noce, a nawet decyduje się na niespanie dzień przed egzaminem, uznając, że lepiej powtórzyć, bo coś jeszcze może się przydać. Jest to niestety błędne rozumowanie, ponieważ mózg bez odpowiedniego wypoczynku nie tylko nie przyswoi nowej wiedzy, ale jeszcze będzie miał problemy z uporządkowaniem już zdobytej, co tylko dodatkowo zdenerwuje. Z tego powodu przed egzaminem warto się poświęcić i przespać przykładnie 7 lub 8 godzin.
Dobry ubiór, dobre śniadanie
Największe zdenerwowanie budzi się o poranku, w dniu egzaminu. Żeby je zmniejszyć i czuć się komfortowo przed i w czasie egzaminu, należy zjeść niewielkie, lekkie śniadanie, które nie obciąży żołądka. Wybierając ubranie, trzeba pamiętać o swoim komforcie. Powinno być wygodne, bez drażniących elementów, tak aby nie myśleć o uwierającej w bok metce, tylko skupić się na pytaniach.