Rozwijanie sprawności manualnej u dziecka
Rozwijanie sprawności manualnej u dziecka
W tym artykule zawarliśmy pomysły, które mogą pomóc ci w rozwijaniu sprawności rączek dzieci w wieku przedszkolnym. Od najmłodszych lat powinno się trenować sprawność manualną, gdyż ułatwia ona start w szkole. Jeżeli chcesz, żeby twoja pociecha miała zręczniejsze rączki, ćwicz z nią rzeczy opisane poniżej. Nie tylko będziecie mogli się świetnie bawić, ale też dużo się dzięki temu nauczycie.
Lepienie
Zainspiruj swoje dziecko do zabawy z wykorzystaniem plasteliny, modeliny czy gliny i mas plastycznych ogólnie dostępnych w sklepach papierniczych. Równie dobrą zabawę będziecie mieli, używając w tym celu ciasta – wspólne lepienie pierogów może być świetną lekcją, która nie tylko rozwinie w dziecku żyłkę kulinarną, ale też pomoże mu nabrać sprawności.
Wycinanie
Sprawność rączek dziecka możesz również poprawić poprzez wycinanie. Pamiętaj jednak o zastosowaniu odpowiedniej wielkości nożyczek. Na początek naucz swoje dziecko wycinać z papieru po linii prostej, następnie stopniowo przechodźcie do coraz trudniejszych kształtów.
Pisanie
Naukę pisania najlepiej rozpocząć poprzez kreślenie po śladzie lub kalkowanie. Staraj się uczyć dziecko, by w miarę możliwości nie odrywało ręki od kartki. Powoli podnoś dziecku stopień trudności. Zacznij od czegoś naprawdę prostego, np. szlaczków, a potem stopniowo ucz je pisania po prostej linii liter i cyfr.
Stawianie pieczątek
Stawianie pieczątek to nie tylko świetna zabawa. To również sposób na to, by rączki dziecka wykształciły sobie wyczucie odpowiedniego nacisku. W sklepach papierniczych dostaniesz gotowe stempelki. Jeżeli należysz do bardziej ambitnych rodziców, możesz je przygotować samemu, np. z powycinać je w ziemniakach.
Nawlekanie
Nawlekanie jest znakomitym ćwiczeniem dla rączek, które dodatkowo doskonali koordynację wzrokowo-ruchową u dzieci. Nawlekać można korale, guziki, makaron i wiele innych rzeczy. Możesz również zafundować swojemu dziecku wyszywankę, która ma podobne właściwości, co nawlekanie. Jest jednak polecana nieco starszym dzieciom.
Malowanie
Malowanie najlepiej zacząć od malowania większych powierzchni, np. zamalowania całej kartki na jeden kolor. Potem stopniowo ucz swoje dziecko dokładnego wypełniania fragmentów wybranym kolorem. Możecie malować, używając farb, węgla, kredek, pędzelkiem zamoczonym w wodzie po stronach specjalnych kolorowanek lub innymi dostępnymi na rynku przyborami.
Rysowanie
Do rysowania najlepiej używać ołówka oraz kredek. Na początku dobrze jest zrezygnować z kolorowych flamastrów. Dzięki rysowaniu dziecko kształci sprawność rączek oraz rozwija swój talent plastyczny.
Zabawy ruchowe
Zabawy i ćwiczenia ruchowe to nie tylko przyjemność dla dziecka. Sprawiają one, że rozwój malucha przebiega harmonijnie, rozwijając przy tym sprawność rączek i nóżek.
Gra na instrumentach
Uczenie się gry na różnych instrumentach znakomicie rozwija sprawność rąk. Poza tym wyrabia w dziecku predyspozycje muzyczne. Jednym dzieciom gra idzie lepiej, innym gorzej, ale to przecież normalne, że nie każde dziecko będzie wirtuozem np. gry na flecie.
Zabawa z przyborami
Sprawność manualną dziecka możesz również rozwijać poprzez ćwiczenia, które wymagają wykorzystania różnego rodzaju przyborów do pisania. Pamiętaj jednak, by były one odpowiednio dobrane do możliwości i wieku dziecka.
Prace plastyczno-konstrukcyjne
Chodzi tu przede wszystkim o różnego rodzaju wydzieranki, wyklejanki, origami itp. Dostosuj je do zdolności i wieku dziecka. Nie podnoś specjalnie poprzeczki, dając np. czterolatkowi pracę dla sześciolatka. W ten sposób możesz zniechęcić dziecko.