Jak pomagać w nauce dziecku z dysleksją?

Opiekun artykułu: franki
Advertising
Jak pomagać w nauce dziecku z dysleksją?

Jak pomagać w nauce dziecku z dysleksją?

Dysleksja jest bardzo przykrą dla dziecka przypadłością, która objawia się trudnościami w czytaniu i pisaniu. Dodatkowym obciążeniem jest to, iż mianem dyslektyków bardzo często określało się dzieci zwyczajnie leniwe, które nie wykazywały chęci do nauki, przez co zaburzenie to stało się nacechowane negatywnie. Przez to, iż tak wielki odsetek uczniów posiada oświadczenia o rzekomej dysleksji, które są efektem zwykłego cwaniactwa, dużo ciężej mają osoby, które naprawdę są nią dotknięte. Specyficzne jest również postępowanie z takim dzieckiem, bowiem nie może być ono oparte na nacisku i przymusie. Jak pomóc dziecku z dysleksją?

Advertising
Advertising
  • Zrozum, czym dysleksja naprawdę jest

    Zrozum, czym dysleksja naprawdę jest

    Aby nie utożsamiać dysleksji z niskim poziomem inteligencji bądź z lenistwem, trzeba zdać sobie sprawę, iż jest to zaburzenie neurologiczne. Polega ono na tym, iż dziecko ma problemy z rozpoznawaniem wyrazów i nie jest to kwestią skupienia bądź wzroku. Po prostu treści, które dziecko widzi, nie są odpowiednio przetwarzane przez mózg i nie ma ono na nie absolutnie żadnego wpływu. To tak jak w przypadku prozopagnozji, która jest niezdolnością do rozpoznawania twarzy. Wydaje nam się to nieprawdopodobne, jednak osoby chore po prostu tego nie potrafią.

  • Na czym polega?

    Dla dziecka z dysleksją wielkim problemem jest odróżnianie od siebie podobnych znaków (np. b i d), łączenie ich w słowa, a słów w zdania. Niejednokrotnie jest to dla nich zagmatwanym bezładem, przez co muszą domyślać się, co tak naprawdę czytają. Jeśli zauważysz, że twoje dziecko ma problem ze stawianiem odpowiednich ogonków, oczywiście przy znajomości reguł, to nie możesz się na nie o to denerwować. Być może jest to właśnie dysleksja i nie ma ono na to żadnego wpływu. Jeśli będziesz się o to złościć, to wywołasz u niego wyrzuty sumienia i obniżysz jego samoocenę. Nie wolno krytykować czegoś, na co dziecko nie ma wpływu.

  • Korzystaj ze ścieralnej tablicy

    Korzystaj ze ścieralnej tablicy

    Jeśli nie chcesz, by twoje dziecko poddawało się zbyt szybko podczas nauki słów, korzystaj ze ścieralnej tablicy, np. takiej, na której można pisać kredą bądź markerem. Dzięki temu kolejne błędy nie będą widoczne, gdyż zostaną przez ciebie stare. Dziecko nie będzie widzieć szeregu swoich pomyłek, dzięki czemu nie będą go zniechęcać. Poza tym dzieci uwielbiają zabawy przy tablicy, więc będzie ci łatwiej przekonać swoją pociechę do nauki.

  • Zrób tablicę trudnych wyrazów

    Te wyrazy, z którymi twoje dziecko ma szczególne problemy, zapisuj na specjalnej, dużej tablicy, na którą będzie mogło w każdej chwili zerknąć. W momencie gdy zauważysz, że zapisuje je niepoprawnie, to wystarczy, że wskażesz mu poprawną wersję na tablicy. Po pewnym czasie wejdzie mu to w głowę tak mocno, że nauczy się pisać poprawnie.