Jak zaimponować nauczycielowi?
Jak zaimponować nauczycielowi?
Czasem gdy myślimy o nauczycielu, wydaje się nam, iż jest to taka maszyna, której zadaniem jest beznamiętnie przekazywać swoją wiedzę i uczciwie oceniać, tak jakby było to z góry opisanym i niezawodnym algorytmem. Rzeczywistość jest dużo bardziej okrutna i najwyższy czas, abyśmy zdali sobie z tego sprawę. Nauczyciel to też człowiek. Wiele decyzji podejmuje pod wpływem impulsu, a kryteria oceniania bardzo często zależą od jego własnych upodobań. Nic więc dziwnego, że nauczyciele mają nieraz swoich ulubieńców, którym pozwalają na nieco więcej oraz grupę po drugiej stronie barykady – młodzież, która działa im na nerwy. Aby zafundować sobie przyjemną i bezproblemową naukę, będziesz musiał sprawić, że przypadniesz do gustu osobie, która cię naucza. Nie mówimy tu oczywiście o irytującym podlizywaniu się, ale po prostu o nawiązaniu dobrych relacji z nauczycielem. Pozwolą one na miłą i nieraz korzystną dla ciebie współpracę. Jak to zrobić?
Pokaż, że ci zależy
Chyba nic tak nie cieszy nauczyciela jak to, że udało mu się zarazić swoją pasją ucznia. Przynieś do szkoły jakąś książkę edukacyjną, obowiązkowo pokazując ją nauczycielowi, aby zauważył, jaki pilny z ciebie człowiek. Dasz mu znak, iż lubisz się rozwijać i nie poprzestajesz na tym, aby zakuć i zapomnieć. Tutaj konieczny jest jednak jeden warunek. Musisz być całkiem niezły z danego przedmiotu. Co z tego, że przyniesiesz naukową książkę pełną trudnych terminów, jeśli nie będziesz w stanie rozwiązać najprostszego zadania w trakcie lekcji?
Zapamiętuj słowa nauczyciela
Czasem trzeba połechtać ego nauczycieli, by mieli poczucie, że ich ciężka praca ma sens. Postaraj się zapamiętać charakterystyczne tezy lub opinie twojego nauczyciela, by wykorzystać je po pewnym czasie. W trakcie swojego wywodu wtrąć jego słowa, robiąc to w taki sposób, jakbyś podpisywał się pod nimi rękami i nogami. Najlepiej, jeśli zachowasz całkowitą powagę i naturalność, aby nauczyciel nie pomyślał, że chcesz się jedynie podlizać.
Kultura osobista
Jest to rzecz, o której chyba nie trzeba przypominać, jednak wielu nauczycieli jest na to tak bardzo wyczulonych, iż warto o tym wspomnieć. Aby twoje kontakty z gronem pedagogicznym przebiegały bezproblemowo, pamiętaj o podstawach kultury osobistej. Zawsze mów „dzień dobry” oraz „do widzenia”. Witaj się z nauczycielem nie tylko w szkole, ale również poza nią.
Broń nauczyciela
Wiele początkujących nauczycielek nie zawsze daje sobie radę z okiełznaniem rozbrykanej klasy. Jeśli chcesz zaimponować nauczycielce, wyłam się z grona twoich kolegów, którzy próbują to robić poprzez dziecinne wygłupy i próby ośmieszenia. Stań w obronie zakłopotanej nauczycielki, rugając klasę. Zrób to jednak dość sprytnie. Nie możesz przecież unosić się niczym zblazowany belfer, gdyż sam staniesz się pośmiewiskiem. Musisz zrobić to w ironiczny, sympatyczny, a przy tym bardzo stanowczy sposób, aby upomniana przez ciebie osoba zaprzestała wybryków, czując odrobinę wstydu, lecz nie upokorzenia. Takiego wybawienia nie zapomni ci żaden nauczyciel i być może odwdzięczy się w przyszłości.