Jak przygotować sos szczypiorkowy?

Jak przygotować sos szczypiorkowy?
Nie każdy jest wielbicielem chrzanu i ćwikły, więc ich pojawienie się na stole wielkanocnym nie dostarcza mu przyjemności. Żeby domownicy i goście, którzy nie przepadają za ostrymi smakami, mogli skorzystać z jakiegoś dodatku do jaj oraz wędliny, warto przygotować smaczny i aromatyczny sos szczypiorkowy.
Potrzebne składniki
Sos szczypiorkowy nie jest bardzo wymagający w kwestii składników. Zazwyczaj potrzeba do jego stworzenia niewiele, chociaż można znaleźć różne przepisy, które zawierają dodatkowe elementy. Do wykonania prostego i szybkiego sosu niezbędne są:
* 2 łyżki mąki,
* 2 łyżki masła,
* 2 łyżki szczypiorku,
* 0,5 szklanki śmietany 18%,
* 1,5 szklanki rosołu,
* sól,
* pieprz,
* bazylia.
Przyda się także miska do wymieszania wszystkiego, garnek oraz ozdobna miseczka do podania lub miseczki, jeżeli każdy gość ma otrzymać własną.Krok pierwszy
Podstawą sosu jest szczypiorek, dlatego powinien być świeży i jędrny. Jeżeli hoduje się w domu własny, można go wykorzystać. Świeży szczypiorek sprawi, że sos będzie miał bardziej wyrazisty smak. Warzywo, które już kilka dni leżało w kuchni lub w lodówce, ma mniej cennego aromatu oraz właściwości. Szczypiorek należy drobno posiekać. Jeżeli bardzo się go lubi, można posiekać nieco większą ilość.
Krok drugi
Przygotować garnek. Wlać do niego zimny rosół oraz dosypać mąkę, a następnie mieszać tak intensywnie, żeby oba składniki połączył się ze sobą bez pozostawiania grudek. Gdy osiągnie się taką konsystencję, można zacząć podgrzewać miksturę na wolnym ogniu.
Krok trzeci
Do podgrzewającego się rosołu dodać szczypiorek, sól oraz pieprz do smaku. Zamieszać i czekać, aż całość zgęstnieje. Gdy konsystencja stanie się gęstsza, dodać masło i jeszcze przez kilka minut podgrzewać, aż masło całkiem się rozpuści, a sos będzie gęsty. Zdjąć z ognia i przełożyć do miski lub miseczek. Najlepiej poczekać do momentu, w którym sos ochłodzi się i dopiero wtedy podawać, chociaż można podać go również na ciepło, zwłaszcza do wędlin, które wymagają podawania ich na zimno. Poza wędlinami dobrze sprawdza się jako dodatek do jajek.