Prosta metoda mierzenia tętna spoczynkowego

Opiekun artykułu: bialas
Advertising
Prosta metoda mierzenia tętna spoczynkowego

Prosta metoda mierzenia tętna spoczynkowego

Tętno spoczynkowe to jedna z wartości, które informują nas o kondycji naszego organizmu. Im większa jest nasza sprawność fizyczna, tym niższe tętno spoczynkowe. Na naszą ogólną kondycję wpływa jednak nie tylko stopień wytrenowania, ale także stres, przetrenowanie czy walka z infekcją. Warto znać wartość tętna spoczynkowego, aby ocenić, w jakim stanie jest nasze ciało. Pomiar tętna spoczynkowego jest bardzo prosty.

Advertising
Advertising
  • Co to jest tętno spoczynkowe?

    Tętno to liczba uderzeń serca na minutę. Tętno spoczynkowe mierzy się bezpośrednio po obudzeniu, a więc po dłuższym okresie odpoczynku, przed podjęciem dziennej aktywności. Nie należy go mylić z tętnem zwykłym (czyli tętnem mierzonym w ciągu dnia podczas odpoczynku, gdy człowiek siedzi bez ruchu) ani z tętnem powysiłkowym, mierzonym w czasie jednej – dwóch minut po zaprzestaniu aktywności fizycznej.

  • Jak mierzymy tętno spoczynkowe?

    Jak mierzymy tętno spoczynkowe?

    Tętno spoczynkowe należy mierzyć bezpośrednio po obudzeniu się. Pomiaru dokonujemy w pozycji leżącej. Tętno można mierzyć ciśnieniomierzem, jeśli ma taką funkcję, albo ręcznie. Należy pamiętać, że każda zmiana pozycji, na przykład lekkie uniesienie się w celu dokonania pomiaru albo wstanie z łóżka i sięgnięcie po ciśnieniomierz wpływa na pracę serca, a tętno zmierzone w takich warunkach nie będzie już tętnem spoczynkowym.

  • Jak mierzymy tętno

    Jak mierzymy tętno

    Pomiaru tętna dokonujemy na ogół na tętnicy szyjnej (w zagłębieniu na szyi pod żuchwą) lub promieniowej (nadgarstek). Puls w tętnicy promieniowej można wyczuć po stronie kciuka, nieco powyżej miejsca naturalnego zgięcia dłoni. Aby zmierzyć tętno, posługujemy się palcem środkowym i wskazującym prawej dłoni, a mierzymy na lewym nadgarstku. Nie należy mierzyć tętna kciukiem, gdyż ma silny własny puls i mogłoby to zakłócić pomiar (szczególnie ważne jest to wówczas, gdy mierzymy ręcznie tętno innej osoby). Nacisk podczas mierzenia tętna nie powinien być zbyt silny, gdyż wtedy tętno może zwolnić.

  • Jak obliczyć wartość tętna?

    Jak obliczyć wartość tętna?

    To, jak dokonujemy pomiaru, zależy od częstotliwości uderzeń serca. Gdy serce bije powoli, łatwo jest liczyć uderzenia i można wykonywać pomiar przez minutę, 30 albo 15 sekund. Gdy serce bije szybciej, dokonujemy pomiaru w czasie 10 lub 6 sekund. W przypadku tętna spoczynkowego na pomiar przeznaczamy 60 sekund (wówczas otrzymana wartość jest tą właściwą), 30 sekund (wtedy otrzymaną wartość należy pomnożyć przez 2) albo 15 sekund (wtedy otrzymaną wartość mnożymy przez 4). Jeśli na przykład liczymy uderzenia tętna przez 15 sekund i otrzymamy wartość 20, to znaczy, że serce bije z częstotliwością 80 uderzeń na minutę.