Poradnik dla wybierających się do Sandomierza
Poradnik dla wybierających się do Sandomierza
Sandomierz to miasteczko malowniczo położone w województwie świętokrzyskim, nad rzeką Wisłą. Jest ulokowane na siedmiu wzgórzach. Takie umiejscowienie i górzysta rzeźba terenu sprawiają, że często owo miejsce nazywane jest „małym Rzymem”. Wszystko to nadaje miastu szczególny charakter i niezapomniany klimat. Sandomierz jest więc idealnym miejscem na spędzenie rodzinnego weekendu czy romantycznego wieczoru we dwoje. Co warto zobaczyć, dokąd iść?
Architektura
W Sandomierzu niemal idealnie zachował się średniowieczny układ ulic, jak również cenne zabytki architektury, znajdujące się w ich obrębie. Do niegdyś otoczonego murami obronnymi miasta wiodły bramy – dziś podziwiać można tam pięknie zachowaną Bramę Opatowską. Przechodząc przez nią, jako obowiązkowy punkt każdej wycieczki, blisko już mamy do Rynku Starego Miasta.
Rynek
Na sandomierskim rynku centralne miejsce zajmuje doskonale zachowany, renesansowy Ratusz. Nieopodal usytuowany jest także pomnik Matki Bożej – jeśli odwiedzisz Sandomierz podczas sezonu turystycznego, zapewne spotkasz przy nim rycerską wartę w historycznych strojach. Pochyły Rynek (różnica poziomów wynosi tu aż 10 metrów) okalają odrestaurowane kamienice, wokół których mnóstwo jest kawiarnianych i restauracyjnych ogródków. Warto wstąpić do któregoś z nich, by przy kawie bądź kolacji rozkoszować się okolicznymi widokami.
Inne atrakcje
Godnym polecenia jest także Zamek Kazimierzowski z XIV wieku, po którym zostało już tylko zachodnie skrzydło (reszta ucierpiała podczas szwedzkich najazdów w XVII wieku). Swym pięknem oszałamia także Bazylika Katedralna p.w. Narodzenia N.M.P. Wokół miasteczka nie brakuje także atrakcji przyrodniczych, jak chociażby Wąwóz Królowej Jadwigi czy Park Piszczele.
Ciekawostki
Polecam także zwiedzenie średniowiecznych piwnic, do których zejście znajduje się przy tylnej ścianie kamienicy Oleśnickich. Pod Starym Rynkiem znajduje się Podziemna Trasa Turystyczna. Jej historię opowiada legenda o Helenie Krępiance, która do owych lochów zwabiła Tatarów, a następnie razem z nimi zginęła pod gruzami zasypywanego korytarza. Uczyniła to w zemście za śmierć najbliższych, którzy padli ofiarą właśnie tatarskich najazdów. Podobno jej duch po dziś dzień krąży po sandomierskich podziemiach, co jakiś czas ukazując się turystom...