Jura Krakowsko-Częstochowska – co warto zobaczyć?
Jura Krakowsko-Częstochowska – co warto zobaczyć?
Jura Krakowsko-Częstochowska, rozciągająca się na południu Polski, jest jednym z piękniejszych i ciekawszych obszarów, zarówno pod względem przyrodniczym, jak i zabytkowym. Wzniesienia w obrębie Jury nie przekraczają 500 m n.p.m., są więc niezbyt wysokie, jednak właśnie one, obrośnięte lasami, zielenią, częściowo wystające spomiędzy bujnej roślinności sprawiają, że obszar ten co roku odwiedzają liczni turyści, zwracając szczególną uwagę na zamki lub ruiny zamków, które ozdabiają Jurę.
Zamek w Ogrodzieńcu
Jednym z najbardziej znanych zamków Juty Krakowsko-Częstochowskiej, od którego często rozpoczyna się zwiedzanie tego makroregionu, jest zamek w Ogrodzieńcu. Jego początki sięgają czasów Kazimierza Wielkiego, a jego właścicielami byli członkowie możnej rodziny Bonerów. Zamek wznosi się na najwyższym wzniesieniu Juty i chociaż jest ruiną w porównaniu do dawnej świetności, nadal zachęca turystów do odwiedzin. Można zakupić przy nim pamiątki oraz spożyć obiad w Karczmie Rycerskiej. Jak z każdym prawdziwym zamkiem, wiąże się z nim legenda o błąkającej się po zamku damie – córce dawnego właściciela, która rzuciła się z okna, gdy ojciec nie pozwolił jej poślubić ukochanego.
Zamek w Ojcowie
Sławnym zamkiem Jury jest również zamek w Ojcowie. Mówił o nim sam Kazimierz Wielki, w jego ustach nazwa brzmiała: Ociec na Skale, na cześć jego ojca, Władysława Łokietka. Z tego wzięła się również współczesna nazwa. Budowla była niezwykle istotna ze względu na to, że ochraniała Kraków przed wrogami. Wstęp do zamku jest płatny, jednak warto go zwiedzić, zwłaszcza że znajduje się w nim interesujące muzeum. Dodatkowym atutem zamku w Ojcowie jest rozciągający się z jego murów widok na Dolinę Prądnika.
Ojcowski Park Narodowy
Znanym elementem Jury Krakowsko-Częstochowskiej, opisywanym w podręcznikach i odwiedzanym przez licznych turystów, jest Ojcowski Park Narodowy. Słynie on zarówno ze znajdujących się w nim zabytków, jak i niezwykłego ukształtowania skał. Do najchętniej odwiedzanych miejsc w parku należy Kaplica na Wodzie. Powstała ona nad Prądnikiem w wyniku zakazu cara, w myśl którego nie wolno było budować na ziemi ojcowskiej. Innym znanym zabytkiem jest zamek w Piaskowej Skale oraz znajdująca się na tym wzniesieniu Maczuga Herkulesa, wapienna maczuga wybijająca się na tle otoczenia.
Smocza Jama
Ze względu na to, że Jura Krakowsko-Częstochowska to wzgórza i wzniesienia, nic dziwnego, że znajdują się na jej terenie liczne jaskinie. Wiele z nich można zwiedzać, a często jest to połączone z wysłuchaniem legend na temat danego miejsca. Najbardziej znaną jaskinią jest znajdująca się pod Wawelem Smocza Jama, legendarna siedziba smoka, pokonanego podstępem przez Szewczyka Dratewkę. Schodzi się do niej wprost z zamku po kręconych schodach i z powodzeniem można zwiedzać trzy pomieszczenia. Wyjście znajduje się przy brzegu Wisły i ozdobione jest pomnikiem smoka, który zieje ogniem co kilka minut.