Na jakie rośliny doniczkowe warto się zdecydować?
Na jakie rośliny doniczkowe warto się zdecydować?
Wybierając rośliny do domu, kierujemy się tym, czy nam się podobają i ładnie prezentują we wnętrzu. Zwracamy także uwagę na to, jakie mają wymagania co do wilgotności i nasłonecznienia. Jeszcze jednym ważnym kryterium są zdrowotne właściwości roślin. Niektóre z nich nawilżają powietrze i oczyszczają je z toksyn, inne można wykorzystać jako naturalne środki lecznicze. Są też rośliny silnie trujące, których powinno się unikać w domach, gdzie są małe dzieci i zwierzęta. Na jakie rośliny doniczkowe warto się zdecydować, dowiesz się z tego artykułu.
Paprocie
Bardzo korzystny wpływ na nasze zdrowie mają paprocie. Nie tylko nawilżają powietrze, co jest szczególnie ważne w sezonie grzewczym, ale także zmieniają jego jonizację i zmniejszają szkodliwy wpływ promieniowania cieków wodnych. Usuwają z powietrza toksyny, na przykład formaldehyd.
Aloes
Aloes jako roślina jest dość niepozorny, ale to prawdziwy skarb, jeśli chodzi o wartości lecznicze. Liście aloesu leczą rany i oparzenia, a wyciąg z aloesu jest wspaniałym środkiem kosmetycznym. Sok z aloesu wzmacnia odporność i reguluje przemianę materii.
Wężownica
Wężownica, znana także pod nazwą sansewieria, jest mało wymagającą rośliną. Warto hodować ten sukulent w naszych domach, gdyż usuwa z powietrza formaldehyd oraz benzen. Wytwarza także substancje lotne, które mają właściwości bakteriobójcze (zabijają gronkowce i paciorkowce), grzybobójcze i antywirusowe.
Palmy
Hodujemy palmy w doniczkach, ponieważ są piękne i bardzo dekoracyjne. Są one także korzystne dla naszego zdrowia. Nawilżają powietrze i oczyszczają je z rozmaitych szkodliwych substancji – toluenu, ksylenu, amoniaku, formaldehydu i benzenu. Niszczą także zarodniki grzybów i pleśni.
Dracena
Dracena jest jednym ze szczególnie skutecznych filtrów. Nie tylko pochłania toksyczny formaldehyd, ksylen czy toluen, ale usuwa także z powietrza groźny tlenek węgla (czad).
Gardenia
Gardenia to bardzo piękna roślina ozdobna, ma ona także pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. Zapach kwiatów gardenii poprawia nastrój, dodaje optymizmu i wspomaga leczenie depresji. Natomiast okłady z liści gardenii są pomocne przy bólach reumatycznych, a także pomagają leczyć infekcje ucha wewnętrznego. Zapach liści gardenii obniża ciśnienie krwi i działa nasennie.
Geranium
Geranium, zwane również anginką, to roślina o botanicznej nazwie pelargonia szorstka. Jej pierzaste, jasnozielone liście wydzielają charakterystyczny cytrynowy zapach. Zawarty w tej roślinie olejek eteryczny ma silne właściwości przeciwbakteryjne (zabija gronkowce i paciorkowce) i działa antywirusowo. Leczy przeziębienia, katar, kaszel, infekcje ucha środkowego, stany zapalne zatok. Pomaga przy infekcjach skóry, trądziku, opryszczce i łupieżu. Reguluje krążenie i gospodarkę wodną organizmu, a także działa antydepresyjnie i jest pomocny w łagodzeniu objawów menopauzy. Zapach geranium odstrasza komary.