Jakie uzdrowiska w Europie warto odwiedzić?
Jakie uzdrowiska w Europie warto odwiedzić?
Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele możemy zobaczyć u naszych sąsiadów. Oprócz przepięknych widoków i zabytkowych miast, kuszą kurortami i uzdrowiskami, w których zregenerujemy siły i poczujemy się wyjątkowo. Oto miniprzewodnik po najważniejszych miejscowościach uzdrowiskowych, które są blisko nas.
Karlove Vary w Czechach
Karlove Vary to uzdrowisko u naszych południowych sąsiadów – jedno z najbardziej eleganckich i ekskluzywnych, porównywane do tych szwajcarskich i niemieckich. Historia miejsca sięga czternastego wieku – wówczas to cesarz Karol IV wybrał się na polowanie i podczas poszukiwania zwierzyny odkrył gorące źródła. Wydarzenie to upamiętniono w nazwie miasta. Warto wiedzieć, że wypoczywały tu sławy: Fryderyk Chopin, Aleksander Dumas czy Ludwig van Beethoven. I nie ma się czemu dziwić, albowiem w Karlovych Varach zachwyca wszystko. Przepiękna architektura domów zdrojowych czy secesyjne kolumnady to tylko niektóre z atrakcji tego miejsca. Lecznicze wody (gorące źródła miejscami mają nawet 79 stopni Celsjusza) wykorzystywane są do kąpieli, inhalacji, w salonach do zabiegów spa. Miasto tętni życiem cały rok, a szczególnie podczas słynnego już Międzynarodowego Festiwalu Filmowego.
Truskawiec
Truskawiec to sanatorium malowniczo położone u podnóża Karpat, na Ukrainie. Swój rozkwit przeżywało w dwudziestoleciu międzywojennym – wówczas wypoczywała tu śmietanka polska: Ignacy Daszyński, Julian Tuwim, Adolf Dymsza czy Zofia Nałkowska. Uzdrowisko położone jest na terenach leśnych i słynie z wód o właściwościach leczniczych. Mają one lekko naftowy posmak (zwane potocznie „Naftusią”) i doskonale sprawdzają się w leczeniu kamicy nerkowej, sklerozy, nieżytów górnych dróg oddechowych czy cukrzycy. Oprócz tego okolica kusi atrakcjami architektonicznymi. Do najważniejszych należą zachowane do dziś pensjonaty i restauracje, zbudowane w stylu podhalańskim. Ciekawe są także te zbudowane na wzór wiejskich gospód, tzw. koliby. Można w nich posłuchać muzyki na żywo czy spróbować lokalnych przysmaków kuchni regionalnej. Dla chętnych do aktywnego wypoczynku ciekawą opcją jest pobliski Drohobycz – warto wybrać się tam, by zwiedzić to urokliwe miasteczko.
Druskienniki
Ciekawą propozycją są litewskie Druskienniki. To malowniczo położony nad Niemnem kurort w odległości zaledwie sześćdziesięciu kilometrów od polskiej granicy. Piękny, w otoczeniu wzgórz i lasów, słynie ze źródeł solankowych, borowin i źródeł mineralnych. Dodatkowym atutem jest nieskazitelnie czyste powietrze, przesiąknięte zapachem sosen. Druskienniki jako miejscowość uzdrowiskową docenił sam Stanisław August. Wypoczywali tu także Stanisław Moniuszko i Eliza Orzeszkowa. Miasto oferuje dziewięć sanatoriów, a także bogatą bazę noclegową i agroturystyczną. Oprócz leczniczych źródełek, Druskienniki słyną z jednego z najciekawszych aquaparków w Europie.