Przewodnik dla podróżnych wybierających się do Kamieńca Podolskiego

Opiekun artykułu: cichy
Advertising
Przewodnik dla podróżnych wybierających się do Kamieńca Podolskiego

Przewodnik dla podróżnych wybierających się do Kamieńca Podolskiego

Kamieniec Podolski to miejsce szczególne, od zawsze wzbudzające w Polakach niebywały sentyment, znane choćby z książek Henryka Sienkiewicza. Dawniej stanowił ważną polską twierdzę obronną, dziś jest ukraińską aglomeracją. W historii jej sercem był zamek (z racji warownego przeznaczenia ośrodka). Budowla usytuowana została na skalnym cyplu. Jej mury zostały wzmocnione aż dwunastoma basztami. Jeśli macie w planach wycieczkę na Ukrainę, koniecznie odwiedźcie to przepiękne i wyjątkowe miejsce. Chcecie się dowiedzieć, co można tam zobaczyć ciekawego? Zapoznajcie się z poniższym artykułem i czym prędzej ruszajcie całą rodziną w tę niezwykłą i niezapomnianą podróż!

Advertising
Advertising
  • Katedra Świętych Piotra i Pawła i kościół Dominikanów

    Katedra Świętych Piotra i Pawła i kościół Dominikanów

    Katedra św. św. Piotra i Pawła jest niezwykle ważna dla tego miejsca, ponieważ to tutaj rezyduje biskup. Dawniej budynek świątyni Turcy przerobili na meczet – do dziś przypomina o tym stojący tuż obok minaret. Jednakże by zaznaczyć, że mimo wszystko chrześcijaństwo zwyciężyło tutaj nad islamem, dziś wieńczy go figurka Matki Boskiej. Miłośnicy architektury sakralnej powinni się także udać do kościoła Dominikanów (dziś o ten obiekt dbają paulini). Oczywiście w czasach, gdy Kamieniec okupywali Turcy, mieścił się tutaj meczet – do dziś mieści się tam minbar, pozostałość po tureckim panowaniu.

  • Pomnik Laury Przeździeckiej

    Pomnik Laury Przeździeckiej

    Katedra św. św. Piotra i Pawła oszałamia wnętrzem i poraża pięknem zabytków, zdobiących jej wnętrza. Jednym z nich jest niezwykły pomnik Laury Przeździeckiej herbu Pierzchała, żyjącej w drugiej połowie dziewiętnastego wieku. Wykonał go w białym marmurze Wiktor Brodzki. Tuż obok postaci czuwa anioł. Nieopodal znajduje się również popiersie jej ojca. Pierwotnie pomnik Laury znajdował się w Czarnym Ostrowie, w kaplicy rodowej znajdującej się w tamtejszym Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Gdy budynek uległ zniszczeniu, przeniesiono niektóre eksponaty do Kamieńca Podolskiego.

  • Cechy charakterystyczne miejsca

    Zapewne każdy, kto czytał lub oglądał trylogię, zna doskonale postać Michała Wołodyjowskiego, dzielnego rycerza. Jemu to właśnie polska społeczność postawiła tutaj, w Kamieńcu Podolskim, pomnik! Znajduje się on w ogrodzie, tuż przy katedrze św. św. Piotra i Pawła. Mało kto jednak wie, że Henryk Sienkiewicz, tworząc postać Michała, odwzorował w niej autentyczną osobę – Jerzego Wołodyjowskiego. Będąc więc w tym miejscu, koniecznie trzeba odwiedzić miejsce upamiętniające tegoż bohatera. Podobnie jak wizyty w świątyniach i zwiedzanie miasta, konieczna jest również degustacja regionalnych potraw. Pielmieni, czyli malutkie uszka, nadziewane mielonym mięsem, cebulą i czosnkiem zachwycą nawet najbardziej wymagające podniebienia. Potrawa podawana jest zazwyczaj z roztopionym masełkiem lub tłustą śmietaną. Obowiązkowa jest także zakąska – słonina wędzona bądź kiszone ogórki. Potrawy dość ciężkie, ale zapewne szybko spalicie spożyte kalorie podczas intensywnego zwiedzania.