Zasady zachowania na plaży
Zasady zachowania na plaży
Zasady dobrego wychowania obowiązują we wszystkich miejscach publicznych, w tym na plaży. Chociaż wszyscy pojawiają się na niej, żeby opalać się, pływać i odpoczywać, nie oznacza to, że należy ignorować potrzeby oraz obecność innych. Wręcz przeciwnie, urlop nie uprawnia nikogo do bycia niegrzecznym i zapominania, że nie tylko on przyjechał odpocząć na plaży. Szanujmy wypoczynek innych, a wtedy sami będziemy lepiej odpoczywać.
Zachowaj ciszę
Oczywiście miło jest odpoczywać przy dźwiękach muzyki. Jednak co innego odpoczynek tego rodzaju w domu, a co innego na plaży, gdy wokół są inni ludzie. Jeżeli muzyka wydaje się niezbędna do opalania, warto korzystać ze słuchawek. Nowoczesny sprzęt daje możliwość słuchania przez nie w dobrej jakości dźwięku, wygodnie i bez przeszkadzania innym. Trzeba pamiętać, że nie każdy lubi taki sam gatunek muzyki, że na plaży jest dostateczny hałas i muzyka tylko go pogłębia, a zamiast przynosić wytchnienie, męczy wszystkich wokół.
Zachowaj czystość
Nikt nie lubi przed rozkładaniem plażowego koca sprzątać pustych butelek, opakowań po jedzeniu ani innych śmieci. Skoro więc sami tego nie lubimy, sprawmy, żeby miejsce plażowego biwaku było utrzymane w czystości, gdy już zdecydujemy się je opuścić. Butelki, papierki, opakowania należy zebrać do jednego worka i wyrzucić do najbliższego kosza na śmieci. Szczególnie istotne jest pozbycie się szklanych butelek, które mogą być niebezpieczne dla każdego, kto na nie nadepnie. Podobnie należy pamiętać o tym, żeby żadnych resztek nie wyrzucać do wody. Morze nie jest śmietnikiem.
Uważaj na innych
W sezonie znalezienie kawałka pustej plaży, zwłaszcza z dala od innych, jest niemal niemożliwe. W związku z tym zazwyczaj koc leży przy kocu, leżak stoi obok leżaka. Tym bardziej trzeba uważać na to, żeby nie przeszkadzać ani innym, ani sobie. Dotyczy to tak podstawowego zachowania, jak wytrzepywanie koców lub ręczników z piasku, kiedy je składamy. Należy robić to na tyle ostrożnie, żeby nie sypać innym w oczy. Tak samo należy uważać, rozpoczynając gry zespołowe. Jeżeli nie ma miejsca na grę w piłkę, lepiej poszukać innego lub zrezygnować, granie w piłkę nad głowami innych doprowadzić może do kłótni, a nawet bardziej nieprzyjemnych sytuacji.
Nie pal
Nie każdy na plaży musi lubić papierosy, nie każdy pali i nie wolno na zwrócenie uwagi reagować słowami: to się przesuń. Plaża to nie palarnia ani popielniczka, więc należy to uszanować, udając się w miejsce, w którym palenie jest dozwolone, na parking lub po prostu powstrzymując się od sięgania po papierosy w czasie plażowania. Tak samo w złym guście jest zostawianie na piasku niedopałków oraz zapałek i pustych zapalniczek. Wszystko to ma wpływ zarówno na wygląd plaży, jak i na środowisko.
W zgodzie z zasadami
Nie zawsze jedzie się nad Morze Bałtyckie. W dobie wycieczek zagranicznych, na które łatwo pojechać za niewielkie pieniądze, zwiedza się różne plaże w wielu krajach. W związku z tym trzeba pamiętać o lokalnych zwyczajach. Najlepiej od razu, planując wyjazd, zobaczyć, co wypada, a czego nie wypada robić, ponieważ nie zawsze strój, który ze sobą przywieziemy, będzie zdatny do użytku. Jeszcze bardziej należy uważać na okazywanie sobie wzajemnej czułości i nieprzesadzanie z całowaniem się na widoku publicznym, chociaż umiar w tym należy zachować również na polskiej plaży.