Jakie są objawy owulacji?

Opiekun artykułu: mieszek
Advertising
Jakie są objawy owulacji?

Jakie są objawy owulacji?

Niezależnie od tego, czy kobieta planuje właśnie zajść w ciążę, czy nie, powinna znać swój organizm na tyle, żeby wiedzieć, kiedy nadchodzi owulacja. Jest to nie tylko przydatne w czasie planowania powiększenia rodziny, ale pozwala nie niepokoić się pewnymi objawami, które pojawiają się jedynie w tym okresie.

Advertising
Advertising
  • Ból owulacyjny

    Ból owulacyjny

    Nie zdarza się wszystkim kobietom, lecz jest dość charakterystycznym objawem dla nadchodzącej owulacji. Pojawia się w podbrzuszu, po lewej albo po prawej stronie, w zależności od tego, który jajnik uwolni komórkę jajową. Zazwyczaj jest to kłujący ból, który pojawia się nagle i równie nagle może zniknąć. U niektórych kobiet jest to tylko jednorazowe odczucie, które pozwala im przewidzieć, że jutro lub pojutrze nastąpi owulacja, u innych może trwać dłużej i objąć swoim działaniem okolicę całej miednicy. Nie jest powodem do niepokoju i można go zwalczyć dostępnymi bez recepty środkami przeciwbólowymi. Jednak jeżeli kobieta nie odczuwała wcześniej takich dolegliwości, dobrze jest poinformować o nich lekarza ginekologa, aby wykluczyć istnienie torbieli na jajniku.

  • Temperatura ciała

    Temperatura ciała

    Planujące ciążę kobiety, chcąc wyczuć moment owulacji, często skupiają się na temperaturze swojego ciała. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ zmienia się ona w zależności od fazy cyklu. Po miesiączce jest niższa, natomiast w trakcie owulacji staje się wyższa. Nie oznacza to stanu podgorączkowego ani gorączki, lecz jedynie ciepłotę ciała wyższą np. o 0,2° Celsjusza. Jak wysoka będzie w momencie owulacji, to indywidualna sprawa każdej kobiety, dlatego panie planujące dziecko powinny obserwować temperaturę przez cały cykl, żeby zauważyć jej zmiany. Można to robić przy pomocy zwykłego termometru i najlepiej o poranku. Żeby dokładnie wiedzieć, jaką ma się temperaturę, dobrze jest mierzyć ją w pochwie, a nie pod pachami.

  • Zmiana śluzu

    Zmiana śluzu

    Jeżeli kobieta obserwuje swoje ciało regularnie, zauważa od razu zmiany śluzu zachodzące w czasie przebiegu cyklu. Śluz tuż przed owulacją, w trakcie, a także kilka dni po niej jest przejrzysty, ciągnący się, a czasami zawiera domieszkę krwi świadczącą o trwającym okresie płodnym. Z tego powodu śluz ten jest idealnym środowiskiem dla plemników, którym łatwiej się w nim poruszać. Często zmianom śluzu towarzyszy również lekkie obrzmienie warg sromowych, spowodowane zwiększonym ukrwieniem narządów intymnych.

  • Dodatkowe objawy

    Dodatkowe objawy

    Każdy organizm jest inny, więc poza najbardziej charakterystycznymi objawami, jak śluz i temperatura, mogą wystąpić również inne objawy owulacji, różne u każdej kobiety. Częstym są objawy skórne. Czasami w okresie płodnym skóra wygładza się, staje się przyjemniejsza w dotyku i jędrna, a czasami wręcz przeciwnie. Pojawiają się wypryski, problemy z pielęgnacją, skóra przesusza się albo jest zbyt tłusta. Jest to efekt działania hormonów. Działają one także na resztę ciała, powodując opuchnięcie i obrzęk ciała, których przynajmniej raz, przed miesiączką, doświadczyła każda kobieta.