Jak dobrze przygotować psa na pojawienie się dziecka?

Opiekun artykułu: krzempek
Advertising
Jak dobrze przygotować psa na pojawienie się dziecka?

Jak dobrze przygotować psa na pojawienie się dziecka?

Rodzice nie są jedynymi, którzy odczuwają stres związany z narodzinami dziecka. Takich samych emocji może doświadczyć domowy pupil – pies – który dotąd nie miał konkurencji do czasu i zainteresowania swoich właścicieli. Jeżeli nie przygotuje się zwierzaka na nowego lokatora, można mieć duże problemy, kiedy maluch pojawi się już na świecie. Lepiej tego uniknąć, odpowiednio się przygotowując.

Advertising
Advertising
  • Nie zapominaj o psie

    Nie zapominaj o psie

    Po porodzie, po powrocie do domu z maluchem, dziecko będzie absorbowało najwięcej uwagi. Przebieranie, karmienie, pobudki nocne, wszystko to sprawi, że opieka nad psem będzie trudniejsza, ponieważ zwierzak ma swoje ustalone pory spacerów, zabawy, jedzenia, które będą musiały ulec zmianie. Jeśli zignoruje się potrzeby psa, zmuszając go nagle do zmiany stylu życia, wówczas może pojawić się z jego strony agresja, zarówno do dziecka, jak i do właścicieli.

  • Stopniowe zmiany

    Zmiany w funkcjonowaniu rodziny należy wprowadzać w życie jeszcze przed narodzinami dziecka. Ustalone już godziny spacerów oraz karmienia należy przesunąć, tak jak należy zmniejszyć ilość czasu na zabawy.Oczywiście nie wolno robić wszystkiego naraz. Najlepiej wybrać: najpierw spacery, potem jedzenie, potem czas na zabawy, dając psu szansę przystosowania się do zmian. Warto przy tym pamiętać, że każdy zwierzak ma swoje tempo przyswajania zmian w życiu, dlatego niezbędne jest danie mu szansy na zrozumienie, że życie domowe oraz hierarchia będą nieco zmodyfikowane.

  • Domowe ograniczenia

    Domowe ograniczenia

    Jeżeli maluch już ma przeznaczony dla siebie pokój, a nie chce się, aby pies w przyszłości do niego wchodził, należy wprowadzać ten zakaz odpowiednio wcześniej. Pokój powinien być zamykany, a pies nagradzany za niezaglądanie tam. Taki sam system zakazu i nagrody za wykonane polecenie powinno się stosować przy nauce innych rzeczy, np. niewskakiwania na łóżko, fotel, kanapę.

  • Dziecięcy zapach

    Dziecięcy zapach

    Zapach niemowlaka jest specyficzny, a dla psa zupełnie nowy. Jeżeli ma się znajomych z małym dzieckiem, dobrym pomysłem jest pożyczenie skarpetki lub koszulki dziecięcej i danie jej do powąchania swojemu pupilowi. Podczas tego eksperymentu należy psa głaskać, sprawiając, że nowy zapach będzie kojarzył mu się z czymś miłym.Po urodzeniu dziecka, gdy przebywa ono jeszcze z mamą w szpitalu, ojciec powinien zabrać jedną rzecz z zapachem malca, aby pies mógł poznać aromat nowego domownika.

  • Pies i dziecko

    Pies i dziecko

    Dużym błędem jest izolowanie psa tylko dlatego, że w domu pojawiło się dziecko. Odpowiedni proces przyzwyczajania do nowego lokatora sprawi, że z czasem maluch i zwierzak będą najlepszymi przyjaciółmi.Fakt pojawienia się małego człowieka nie powinien przesłonić całkowicie istnienia zwierzęcia, którym trzeba się nadal opiekować. Trzeba znaleźć czas i dla niego, aby w wyniku odtrącenia nie stał się agresywny. Poza tym konieczne jest zapoznanie go z dzieckiem pod swoim czujnym okiem – pokazanie malucha, pozwolenie psu na powąchanie, a także na polizanie ręki lub nogi malca, żeby mógł się przekonać, że nowy lokator nie jest straszny.